Menu Zamknij

XXIII Dzień Judaizmu

Kościół Katolicki w Polsce w dniu 17 stycznia obchodzić będzie XXIII Dzień Judaizmu. Z tej okazji Archidiecezja Wrocławska przygotowała trzydniowy (od 15 do 17 stycznia) cykl spotkań związanych z nadchodzącym świętem. Hasło przewodnie całego wydarzenia pochodzi z Księgi Wyjścia i nawiązuje do obowiązku należytego świętowania dnia szabatu (Wj 20,8). Na tym przykazaniu oparta zostanie również Liturgia Słowa Bożego.

Wydarzenie obchodzone jest we Wrocławiu już po raz osiemnasty. Obchody rozpoczynają się 15 stycznia o godzinie 19:00, kiedy to w Domu Edyty Stein odbędzie się promocja książki „Przewodnik po żydowskim Wrocławiu”. W czasie spotkania możliwe będzie poznanie autorów dzieła: Tamarę Włodarczyk i Jerzego Kichlerem.

Na 16 stycznia przewidziany został o godzinie 18:30 Dwugłos dotyczący „Znaczenie dnia świętego dla chrześcijan i Żydów” z udziałem Rabina Wrocławia Davida Bosaka oraz ks. dr. Hab. Grzegorza Sokołowskiego, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. W tym dniu o 19:30 będzie można uczestniczyć także w liturgii Słowa Bożego pod przewodnictwem ks. Seniora Mariana Gołębiewskiego, z udziałem przedstawicieli Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, ze śpiewem Drogi Neokatechumenalnej.

Na ostatni dzień cyklu 17 stycznia o godzinie 17:30 odbędzie w Synagodze Pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica 7 wprowadzenie do modlitwy Rabina Davida Bosaka. Od18:00 trwać będzie Otwarte Nabożeństwo Szabatowe, natomiast o 19:00 Kidusz z poczęstunkiem. Wstęp i udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Organizatorem obchodów jest Archidiecezja Wrocławska i jej partnerzy: Papieski Wydział Teologiczny, Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu i Towarzystwo i Dom Edyty Stein. Wydarzenie sponsoruje zaś Gmina Wrocław.

Przewiń do góry