Menu Zamknij

Wystawa „Rosenburg w cieniu narodowosocjalistycznej przeszłości” w Centrum Historii Zajezdnia

Tylko do dzisiaj będzie można zobaczyć w Centrum Historii Zajezdnia wystawę „Rosenburg w cieniu narodowosocjalistycznej przeszłości”.

Wystawa przedstawia nie tylko realia powojennych Niemiec, ale mówi o także o uniwersalnych kwestiach, takich jak: odpowiedzialność, wina, kara oraz potrzeba dochodzenia prawdy. 

Ekspozycja w Centrum Historii Zajezdnia pokazuje rzeczywistość w pierwszych latach funkcjonowania Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Federalnej Niemiec, kiedy to wielu jego pracowników była w czasach nazizmu członkami NSDAP i SA. Powojenny kanclerz Niemiec Konrad Adenauer twierdził, że bez tych urzędników nie mógłby odbudować aparatu państwowego.  Jak to ujął:  „Nie można wylewać brudnej wody, gdy nie mamy czystej”.  

Wystawa jest pokazywana po raz pierwszy w Polsce. Ciekawa jest formuła ekspozycji. Składają się na nią materiały przedstawiające „jasną” stronę historii Niemiec, mówiące o zasługach ówczesnych rządzących, oraz „ciemną”, prezentującą udział byłych nazistów w administracji państwowej. 

Wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji:  tutaj

 

Przewiń do góry