WroMigrant – Opieka medyczna
W Polsce działa zarówno publiczna, jak i prywatna opieka zdrowotna. Każda osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, zlecenie bądź prowadząca własną działalność gospodarczą, jest zobowiązana do odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Kiedy zawierasz umowę z pracodawcą, ma on obowiązek zgłosić Cię do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać za Ciebie składki. Dzięki temu możesz bez opłat korzystać z opieki medycznej. Na niektóre badania i wizyty u specjalistów trzeba jednak poczekać, dlatego część osób wybiera usługi prywatnych lekarzy. W sytuacjach nagłego zagrożenia życia specjaliści udzielą Ci niezwłocznej pomocy w izbach przyjęć (IP) i szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR-ach). Korzystanie z opieki medycznej znacznie ułatwia posiadanie numeru PESEL.
Z tego rozdziału naszego przewodnika dowiesz się:
- co obejmuje publiczna opieka medyczna NFZ;
- jakie są obowiązkowe szczepienia w Polsce;
- kto świadczy opiekę zdrowotną w porze nocnej i podczas świąt;
- jak działa prywatna opieka medyczna;
- gdzie szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia życia;
- jakie umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym obowiązują w Polsce;
- jak skontaktować się z Rzecznikiem Praw Pacjenta;
- czym jest profilaktyka zdrowotna;
- gdzie uzyskać pomoc w przypadku przemocy domowej;
- gdzie uzyskać pomoc psychiatryczną.
Publiczna opieka medyczna NFZ
Ubezpieczenie obowiązkowe
W Polsce instytucją, która odpowiada za finansowanie i świadczenie publicznych usług zdrowotnych, jest Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne odprowadzane są za pośrednictwem publicznej jednostki organizacyjnej – Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski mogą korzystać z usług publicznej służby zdrowia, pod warunkiem zgłoszenia się do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Zwykle zgłoszenie takie odbywa się za pośrednictwem pracodawcy.
Wszystkie osoby zatrudnione w Polsce (na umowę o pracę lub zlecenie), w tym także obcokrajowcy, podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy rozpoczynasz pracę, pracodawca zgłasza Cię jako osobę zatrudnioną, co oznacza, że z Twojej comiesięcznej pensji automatycznie będzie odprowadzana składka do ZUS-u. Pamiętaj przy tym, że w przypadku końca zatrudnienia, ważność ubezpieczenia kończy się po 30 dniach od czasu rozwiązania umowy o pracę. Jeśli masz własną firmę, sam musisz odprowadzać terminowo odpowiednie składki do ZUS-u.
Leczenie osoby ubezpieczonej w NFZ z zasady jest bezpłatne (jest finansowane ze środków z ubezpieczenia medycznego). Zdarza się jednak, że pacjent musi pokryć koszty niektórych świadczeń. Niefinansowane przez NFZ są świadczenia, które nie znajdują się w wykazach świadczeń gwarantowanych, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Pamiętaj! Jeśli nie zdecydujesz się ubezpieczyć w NFZ i trafisz do szpitala,
nie posiadając ubezpieczenia państwowego, poniesiesz pełne koszty leczenia.
Ubezpieczenie dobrowolne w NFZ
W sytuacji, gdy przebywasz na terenie Polski bez ważnego ubezpieczenia zdrowotnego, powinieneś rozważyć opcję dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ, aby uniknąć kosztów leczenia w szpitalu w przypadku nagłego zachorowania czy wypadku. W tym celu złóż odpowiedni wniosek do NFZ (w jednym z oddziałów w pobliżu miejsca zamieszkania).
W celu podpisania umowy z NFZ, jeśli jesteś spoza UE, oprócz paszportu musisz dodatkowo posiadać ze sobą swój dokument pobytowy: wizę lub zezwolenie na pobyt.
Po zawarciu umowy z NFZ musisz udać się do ZUS i złożyć druk ZUS ZZA. Informację
o wysokości składki, jak i terminie płatności otrzymasz w oddziale NFZ.
Pamiętaj, że obywatele państw UE, którzy nie podjęli jeszcze pracy lub ją stracili mogą zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne i uzyskać ubezpieczenie dla siebie i swoich dzieci. Otrzymane zaświadczenie o ubezpieczeniu z UP należy pokazać przy rejestracji u lekarza.
Wybór przychodni i lekarza
Cała procedura wizyty u lekarza w przychodni przebiegnie szybciej, jeśli podasz swój numer PESEL (procedura przyznania PESEL-u zob. rozdział 2). Jeśli nie posiadasz numeru PESEL, możesz zarejestrować się na wizytę, przedkładając paszport lub kartę pobytu.
Po zgłoszeniu w ZUS musisz zarejestrować się w odpowiedniej przychodni. Innymi słowy, aby otrzymać opiekę medyczną, nie wystarczy samo zgłoszenie przez pracodawcę w ZUS-ie. Konieczne jest jeszcze wybranie przez Ciebie lekarza tzw. pierwszego kontaktu. Do wybranej przychodni zabierz ze sobą paszport, kartę pobytu oraz dowód potwierdzający odprowadzanie składek (uzyskasz go u swojego pracodawcy). Na miejscu wypełnij wniosek tzw. deklaracji i zarejestruj się, aby móc w pełni korzystać ze swojego ubezpieczenia. Najlepiej wybierz przychodnię w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, sprawdzając wcześniej, czy placówka ma podpisaną umowę z NFZ.
Przy rejestracji w wybranej przychodni warto pamiętać, że ze świadczeń zdrowotnych przysługujących osobie ubezpieczonej mogą korzystać także członkowie jej najbliższej rodziny (dzieci, małżonkowie, rodzice, dziadkowie), jeśli nie są ubezpieczeni z innego tytułu (należy taką informację zgłosić pracodawcy w celu wpisania rodziny do Twojego ubezpieczenia oraz przy wyborze placówki NFZ).
Wybór lekarza/ pielęgniarki/ położnej:
Jako ubezpieczony w NFZ pacjent masz prawo do wyboru placówki, lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Wybór ten poświadcza się tzw. deklaracją wyboru, którą wypełnia się zazwyczaj na miejscu w przychodni. Poproś o pomoc w jej wypełnieniu osobę zajmującą się obsługą w rejestracji.
Lekarz rodzinny, internista i pediatra
Pacjenci często nie wiedzą, że lekarz rodzinny, internista i pediatra to lekarze odmiennych specjalizacji. Zakres medycyny rodzinnej jest nieco szerszy niż internisty czy pediatry. Lekarz rodzinny może udzielać świadczeń i porad zdrowotnych zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Pediatra zajmuje się tylko dziećmi. Internista zajmuje się tylko osobami dorosłymi.
Pamiętaj, że dzieci uczęszczające do polskiej szkoły mają prawo do bezpłatnego leczenia w ramach NFZ.
Ubezpieczenie studenta
Jako student również możesz dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ i korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej.
Jak podpisać umowę z NFZ?
- Najpierw pobierz z dziekanatu dokument potwierdzający Twój status studenta.
- Następnie udaj się do odpowiedniego oddziału NFZ – Dolnośląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, Centrum Obsługi Ubezpieczonych (ul. Dawida 2 we Wrocławiu, tel. +48 71 797 91 32). Miej ze sobą następujące dokumenty:
- zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta,
- legitymację studencką,
- Na miejscu – wypełnij podanie o dobrowolne ubezpieczenie.
- Przyjdź do oddziału w dniu wyznaczonym przez NFZ, żeby podpisać umowę o dobrowolnym ubezpieczeniu.
- Po podpisaniu umowy, w ciągu 7 dni zarejestruj się w oddziale albo inspekcji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), przedkładając blankiet ZUS ZZA („Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego”).
Student, który podpisał umowę na ubezpieczenie i terminowo opłaca składki, ma prawo korzystać z opieki medycznej na terytorium Polski w punktach, które mają podpisaną umowę z NFZ na udzielanie pomocy medycznej (w takich szpitalach czy przychodniach jest odpowiednie oznaczenie z napisem „NFZ”).
Idąc do lekarza, musisz mieć ze sobą egzemplarz umowy z NFZ oraz blankiet zgłoszenia do ZUS i potwierdzenia opłaty składki za ostatni miesiąc.
Adresy oddziałów ZUS we Wrocławiu znajdziesz na: www.zus.pl/o-zus/kontakt/oddzialy-inspektoraty-biura-terenowe.
Możesz się również ubezpieczyć w prywatnych agencjach ubezpieczeniowych. Możesz wybrać dowolny pakiet usług, w zależności od potrzeb i finansowych możliwości.
Karta EKUZ/ EHIC
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ, ang. European Health Insurance Card – EHIC) to karta, którą poświadczasz swoje prawo do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej na koszt NFZ podczas tymczasowego pobytu na terenie innego państwa należącego do UE/EFTA. Aby uzyskać kartę EKUZ, musisz być ubezpieczony w NFZ i posiadać obywatelstwo jednego z państw UE. Z karty EKUZ nie mogą natomiast korzystać obywatele państw trzecich (spoza UE). Osoby spoza UE podczas pobytu za granicą mogą skorzystać jedynie z wykupienia dodatkowego ubezpieczenia turystycznego z komercyjnych firm ubezpieczeniowych.
Pamiętaj, żeby upewnić się, czy placówka medyczna, do której udajesz się poza granicami RP, działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej tego państwa.
Jak uzyskać kartę EKUZ?
- Wypełnij wniosek o wydanie EKUZ. Pamiętaj, że wniosek powinien być podpisany przez Ciebie lub upoważnioną osobę.
Wzory wniosków znajdziesz na stronie: obywatel.gov.pl/ochrona-zdrowia-i-ubezpieczenia-spoleczne/ekuz-wniosek-o-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego.
- Zeskanuj podpisany wniosek i zapisz go w formacie PDF.
- Dołącz potrzebne dokumenty:
- skan ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej bądź w razie ich braku skan zaświadczenia potwierdzającego, że jesteś uczniem/studentem;
- skan dokumentu A1 z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (jeśli Twój wyjazd jest związany z pracą);
- skan dokumentu U2 z urzędu pracy (jeśli jesteś bezrobotny i wyjeżdżasz za granicę w poszukiwaniu pracy).
- Prześlij wniosek wraz z dokumentami do oddziału NFZ, właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Znajdź swój oddział NFZ na stronie: ekuz.nfz.gov.pl/hidden_main_page/kontakt
- Poczekaj na gotową kartę lub zgłoś się po jej odbiór do oddziału NFZ.
Możesz również uzyskać Certyfikat Tymczasowo Zastępujący Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, jeśli:
- nie udało Ci się z jakichś powodów uzyskać karty EKUZ przed Twoim wyjazdem poza granice RP lub zapomniałeś o nią zawnioskować, a musisz potwierdzić swoje prawo do świadczeń zdrowotnych;
- karta EKUZ została skradziona, zagubiona lub zniszczona.
Więcej informacji w językach: polskim, angielskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim znajdziesz na: www.ekuz.nfz.gov.pl/en/info_dla_uprawnionych_z_innych/general-information-concerning-access-health-care-during-temporary-st
Szczepienia
Warto wiedzieć, że w Polsce szczepienia są obowiązkowe. Podlegają im:
- dzieci i młodzież do 19 roku życia;
- osoby z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania (studenci uczelni medycznych, pracownicy służb weterynaryjnych lub ochrony zdrowia).
Również cudzoziemcy poniżej 19 roku życia przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 3 miesiące, bez względu na cel ich pobytu powinni poddać się obowiązkowym szczepieniom ochronnym.
Szczepienia obowiązkowe wykonywane są przeciw:
- błonicy
- gruźlicy
- krztuścowi
- zakażeniom pneumokokowym
- polio (poliomyelitis)
- tężcowi
- różyczce
- odrze
- śwince
- zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Kalendarz szczepień dostępny jest na tej stronie w języku polskim i angielskim: szczepienia.pzh.gov.pl/en/immunization-schedule
Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne. Jeśli nie chcesz zostać zaszczepiony szczepionką oferowaną przez Ministerstwo Zdrowia, możesz przynieść do przychodni szczepionkę zakupioną samodzielnie.
Oprócz szczepień obowiązkowych, zalecane są także szczepienia przeciw:
- grypie
- kleszczowemu zapaleniu mózgu
- ospie wietrznej
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW typu A)
- zakażeniu meningokokowym
- zakażeniu rotawirusowym.
Aby zostać zaszczepionym, musisz uzyskać receptę u lekarza, następnie kupić szczepionkę w aptece i przynieść ją do przychodni.
Obowiązek szczepień obejmuje zarówno Polaków, jak i obcokrajowców. Brak szczepień obowiązkowych u osoby, która im podlega, może skutkować nałożeniem kary grzywny.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Tego rodzaju pomoc udzielana jest od godz. 18.00 do 8.00 w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Zgłoś się do niej, gdy:
- nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu;
- zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
- zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan Twojego zdrowia.
W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jako pacjent masz prawo do zaświadczenia, które określa zakres udzielonej pomocy. Obowiązek wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy (tzw. zwolnienia lekarskiego lub L4) spoczywa na lekarzu, który taką niezdolność stwierdzi.
Nocną i świąteczną opiekę zdrowotną realizują:
Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka
ul. Fieldorfa 2
54-049 Wrocław
tel. +48 71 306 42 22
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
ul. Kamieńskiego 73a
51-124 Wrocław
tel. +48 71 32 70 536
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego
ul. Koszarowa 5
51-149 Wrocław
tel. +48 71 395 76 07
Szpital Specjalistyczny im A. Falkiewicza
ul. Warszawska 2
52-114 Wrocław
tel. +48 71 37 74 116
Prywatna opieka medyczna
We Wrocławiu funkcjonuje wiele prywatnych placówek medycznych oferujących szeroki wachlarz usług zdrowotnych odpłatnie. Można je z łatwością znaleźć, korzystając z wyszukiwarki internetowej. Z ich oferty korzysta wielu wrocławian.
Często w prywatnej opiece medycznej jest możliwość zarejestrowania się do lekarza, który mówi w Twoim języku. Prywatne przychodnie i gabinety na swoich stronach WWW informują, jakimi językami posługują się zatrudniani przez nich lekarze. Możesz też wykupić prywatną polisę medyczną, która ułatwi Ci dostęp do prywatnej opieki medycznej.
Pomoc w sytuacjach zagrożenia życia
Tego rodzaju pomoc udzielana jest w stanie nagłego zagrożenia życia, gdy pojawiają się objawy pogorszenia zdrowia, których bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia.
W stanach nagłego zagrożenia życia specjaliści udzielą Ci niezwłocznej pomocy w izbach przyjęć (IP) i szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR-ach).
Pamiętaj: Po karetkę pogotowia ratunkowego należy dzwonić wyłącznie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub nagłego, poważnego pogorszenia stanu zdrowia! W innym przypadku korzystamy z pomocy swojego lekarza rodzinnego. Aby wezwać pomoc, zadzwoń na numer 999 bądź 112 i podaj operatorowi:
- miejsce zdarzenia (adres, lokalizacja, punkty orientacyjne);
- informacje o tym, kto potrzebuje pomocy i w jakim jest stanie;
- swoje imię i nazwisko.
Gdy jesteś zatrudniony w Polsce i posiadasz ubezpieczenie w pracy, wystarczy podać numer PESEL. Jeżeli nie posiadasz numeru PESEL, należy mieć przy sobie dowód ubezpieczenia (polisę ubezpieczeniową lub druk ZUS ZUA – wydawany na życzenie pracownika co miesiąc) i pokazać ją przy rejestracji w celu potwierdzenia. Jeżeli nie jesteś ubezpieczony w pracy oraz nie posiadasz prywatnej polisy ubezpieczeniowej, pomoc na pogotowiu zostanie Ci udzielona, ale będzie płatna.
Adresy ostrych dyżurów we Wrocławiu (otwarte 24 h):
Wojewódzki Zespół Specjalistyczny Opieki Medycznej Dobrzyńska – Ambulatorium chirurgiczne (zwichnięcia, złamania kości, pocięcia)
Dobrzyńska 21/23
50-403 Wrocław
Centrala: +48 71 774 77 00
Rejestracja: +48 71 774 77 03 do 707
SOR 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ
Weigla 5
50-981 Wrocław
Szpitalny Oddział Ratunkowy: +48 71 76 60 208, 261 660 130 (rejestracja, triage medyczny)
SOR Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu
Borowska 21
50-556 Wrocław
Informacja: +48 71 733 11 10 od 7.30 do 15.00
Szpitalny Oddział Ratunkowy: +48 71 733 29 64
SOR Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu
Kamieńskiego 73A
51-124 Wrocław
tel. +48 71 32 70 100
SOR Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka
Fieldorfa 2
50-996 Wrocław
tel. +48 71 306 44 19
Izba Przyjęć – punkt przyjęć do szpitala:. +48 71 306 42 21 do 22
Szpitalny Oddział Ratunkowy – informacja/rejestracja: +48 71 306 43 04
Dla dzieci:
Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej w SPSK1
(ambulatorium chirurgiczne)
Curie-Skłodowskiej 52
50-369 Wrocław
tel: +48 71 770 30 15
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego
Koszarowa 5, bud. A3, parter
51-149 Wrocław
tel: +48 71 39 25 338
Oddział Chirurgii Dziecięcej – Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Marciniaka
ul. Fieldorfa 2
54-049 Wrocław
tel. (lekarz dyżurny): +48 71 305 44 05
Izby przyjęć
Izby Przyjęć są odpowiedzialne za udzielanie pomocy medycznej, konsultacje lekarskie, przeprowadzanie wstępnej diagnostyki oraz wszelkie formalności związane z przyjęciem pacjentów. Izby są oznakowane i usytuowane w budynkach poszczególnych szpitali. Ich adresy znajdziesz na stronach WWW poszczególnych szpitali i placówek opieki medycznej.
Umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym
Dzięki dwustronnym umowom międzynarodowym o zabezpieczeniu społecznym, obywatele, którzy pracowali na terytorium dwóch państw, które mają taką umowę podpisaną, mają prawo do świadczeń społecznych (emerytur, rent, zasiłków chorobowych) w obu tych państwach.
Jeśli należysz do grupy osób pochodzących z kraju, z którym RP ma zawartą taką umowę, możesz pracować na terenie obu tych państw, bez obawy o utratę przyszłych praw do emerytury czy renty.
Lista państw, z którymi RP posiada taką umowę, dostępna jest pod adresem: www.zus.pl/o-zus/wspolpraca-miedzynarodowa-zus/umowy-miedzynarodowe-o-zabezpieczeniu-spolecznym
Rzecznik Praw Pacjenta
Rzecznik Praw Pacjenta Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ jest centralnym organem administracji rządowej, którego zadaniem jest ochrona praw pacjentów. Rzecznik Praw Pacjenta ul. Dawida 2 50-525 Wrocław tel. +48 71 797 91 48 e-mail: rzecznikpp@nfz-wroclaw.pl
Profilaktyka zdrowotna
Ważną częścią dbania o zdrowie jest profilaktyka zdrowotna, czyli działania zapobiegające chorobom, dzięki ich wczesnemu wykryciu i leczeniu oraz utrwalaniu i promowaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia.
Profilaktyka raka piersi
W Polsce rak piersi należy do jednych z najczęstszych chorób nowotworowych. Dlatego zalecane jest systematyczne, comiesięczne samobadanie piersi oraz okresowa konsultacja onkologiczna.
We Wrocławiu działalność edukacyjną prowadzą tzw. Punkty Edukacji Zdrowotnej, w których bezpłatnie można nauczyć się samobadania, a także zbadać piersi.
Badanie piersi jest bezbolesne. W razie, gdy pielęgniarka/położna stwierdzi zmiany w gruczole piersiowym wymagające konsultacji lekarskiej, kieruje kobietę do dalszej diagnostyki specjalistycznej w Ośrodku Diagnostyki Chorób Piersi.
Punkty Edukacji Zdrowotnej znajdują się w placówkach medycznych na terenie Wrocławia. Wykaz punktów znajduje się na stronie internetowej: www.odchp.pl.
Ośrodek Diagnostyki Chorób Piersi
Hirszfelda 16-17
53-410 Wrocław
tel. +48 71 368 95 71
poniedziałek-piątek, 8.00-14.00.
Wykonywane systematycznie, samobadanie piersi połączone z okresową diagnostyką specjalistyczną gwarantuje wczesne wykrycie zmian chorobowych i zapobiega rozwojowi raka piersi. Udział w programie jest bezpłatny.
Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na stronie internetowej: www.odchp.pl.
Profilaktyka cukrzycy
Dla osób chorych na cukrzycę prowadzona jest we Wrocławiu edukacja zdrowotna połączona z nauką samokontroli poziomu cukru, podawania insuliny oraz samoobserwacji i profilaktyki powikłań cukrzycy. Uczestnikami programu edukacyjnego mogą być dzieci, młodzież i osoby dorosłe mieszkające na terenie Wrocławia, które są zagrożone cukrzycą, chore na cukrzycę i inne zaburzenia metaboliczne, oraz ich rodziny i opiekunowie.
Udział w programie jest bezpłatny. Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na stronie: spzoz.wroc.pl/programy-zdrowotne/program-profilaktyki-cukrzycy.
Centrum Edukacji Diabetologicznej
Biskupia 11
50-529 Wrocław
tel. +48 71 341 76 57
WWW: psd.wroclaw.pl
W przypadku powikłań cukrzycy dotyczących zmian naczyniowych tzw. „stopy cukrzycowej”, edukację zdrowotną prowadzi pielęgniarka oraz kosmetolog.
Centrum Medyczne Dobrzyńska
Dobrzyńska 21/23
50-403 Wrocław
tel. + 48 71 774 77 57
WWW: www.dobrzynska.wroc.pl
dodatkowe informacje: rejestracja telefoniczna czynna poniedziałek, wtorek, czwartek,
piątek w godz. 7.30-14.30, środa w godz. 11.30-18.30.
Pomoc osobom doznającym przemocy domowej
We Wrocławiu działają organizacje, które bezpłatnie udzielają pomocy psychologicznej
i prawnej osobom doświadczającym przemocy domowej – zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Specjaliści zapewniają wsparcie psychologiczne, informują o prawach i formach pomocy, pomagają także znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji. Jeśli jesteś osobą, która doznała przemocy domowej, pozwól sobie pomóc.
Pomocy psychologicznej i prawnej udzielają:
Fundacja Centrum Praw Kobiet Oddział we Wrocławiu
Ruska 46 (wejście B pok. 312, II piętro)
50-079 Wrocław
tel. +48 71 358 08 74
e-mail: cpk_wroclaw@cpk.org.pl
WWW: cpk.org.pl
zakres porad: pomoc psychologiczna, prawna (także w języku angielskim i rosyjskim)
Fundacja „Non Licet”
Stalowa 6A
53-425 Wrocław
tel. + 48 71 361 97 70
e-mail: oik@go2.pl
zakres porad: pomoc psychologiczna, prawna
Fundacja „Dajemy Szansę”
adres: ul. Piłsudskiego 95 (I piętro)
50-529 Wrocław
tel. + 48 71 346 88 20
e-mail: dajszanse@op.pl
WWW: dajmyszanse.pl
zakres porad: pomoc prawna, psychologiczna
Pomoc psychologiczną wraz z terapią dla rodzin prowadzi:
Centrum Neuropsychiatrii Neuromed
adres: ul. Białowieska 74A
54-234 Wrocław
tel. + 48 71 355 35 94, + 48 71 350 17 30, + 48 71 350 17 80
e-mail: sekretariat@neuropsychiatria.com
zakres porad: pomoc psychologiczna i terapeutyczna dla rodzin
Pomoc psychiatryczna
Jeśli potrzebujesz pomocy psychiatry, zgłoś się do Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Centrum pomaga osobom z problemami emocjonalnymi, w kryzysie zdrowia psychicznego lub z doświadczeniem choroby psychicznej, a także ich rodzinom czy bliskim. Osoby potrzebujące znajdą w Centrum kompleksową pomoc, dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb. Zespół specjalistów zaproponuje plan działań i leczenia, które pozwolą na wyjście z kryzysu i powrót do ról społecznych, które pacjenci pełnili wcześniej.
„Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego” sp. z o. o.
Wybrzeże J. Conrada-Korzeniowskiego 1850-226 Wrocław
tel. +48 71 77 66 200 (centrala)
+48 71 77 66 240
+48 519 319 458 (sytuacje kryzysowe)
e-mail: sekretariat@dczp.wroclaw.pl