Menu Zamknij

WroMigrant – Mieszkanie

Poszukiwanie mieszkania we Wrocławiu warto rozpocząć od wyboru dzielnicy, w której chciałbyś mieszkać, oraz określeniu maksymalnej kwoty, jaką jesteś w stanie wydać na mieszkanie. Nowego lokum możesz szukać samodzielnie, przeglądając ogłoszenia w Internecie, albo poprzez agencję nieruchomości (w tym drugim przypadku pamiętaj, że agencja pobiera za swoje usługi prowizję). Najwięcej nowych ofert pojawia się we wrześniu, ze względu na rozpoczynający się od października rok akademicki. Na rynku dostępnych jest wiele mieszkań o zróżnicowanej wielkości i standardzie wykończenia – na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Z tego rozdziału naszego przewodnika dowiesz się:

  • jak znaleźć odpowiednie mieszkanie;
  • o czym pamiętać podczas zawierania umowy najmu mieszkania.

Jak znaleźć mieszkanie?

Jedną z pierwszych decyzji, z jaką zmaga się każdy po przybyciu do Wrocławia, jest wynajęcie bądź zakup mieszkania. Poszukiwaniem mieszkania warto zająć się jeszcze przed przyjazdem do Polski, gdyż wiele osób chce je wynająć w tym samym czasie. Mieszkania we Wrocławiu można szukać za pomocą agencji nieruchomości lub na własną rękę w Internecie.

Agencje Nieruchomości

Korzystając z pomocy agencji nieruchomości, pamiętaj, że pośrednicy zazwyczaj pobierają opłatę za znalezienie mieszkania w wysokości od połowy do jednokrotności miesięcznego czynszu (przy zakupie mieszkania są to prowizje w wysokości do 1% do 3% kwoty sprzedaży). Współpraca z agencją nieruchomości może być jednak dobrym zabezpieczeniem na wypadek sytuacji spornych, kiedy to właśnie pośrednik może pomóc w wyjaśnieniu sprawy. Sporządzi też za Ciebie umowę najmu oraz doradzi w kwestiach prawnych.

Internet

Poszukiwanie mieszkania na własną rękę odbywać się może na wiele sposobów: poprzez znajomych, przeglądanie reklam, ale głównie przez Internet. Istnieją różne portale internetowe, poprzez które można wynająć bądź nabyć mieszkanie bezpośrednio od właściciela. Aktualnych ofert możesz szukać np. na Gumtree, OLX czy ADA. Bardzo dużo ogłoszeń mieszkaniowych można znaleźć także na portalu Facebook, gdzie znajduje się wiele grup dla migrantów/ek mieszkających we Wrocławiu (sprawdź hasło „expat Wrocław” bądź „live in Wrocław”) lub lokalnych grup dla osób poszukujących lub oferujących mieszkania i pokoje do wynajęcia (sprawdź hasło „mieszkanie do wynajęcia Wrocław” lub „Wrocław mieszkania pokoje”).

Zawieranie umowy

Wynajmując mieszkanie, zawsze proś o podpisanie umowy – zapewni Ci to bezpieczeństwo i możliwość dochodzenia swoich praw w przypadku sporu z właścicielem.

Najistotniejsze kwestie, które powinny zostać uregulowane w umowie, to:

  1. Szczegółowe ustalenie stanu mieszkania z dnia oddania w najem – najlepiej zrobić zdjęcia i zachować je na przyszłość w celach dowodowych.
  2. Szczegółowe ustalenie zasad najmu – listy osób, które mogą mieszkać w mieszkaniu, wysokości kaucji i uprawnień najemców do dokonywania w mieszkaniu zmian.
  3. Szczegółowe ustalenie okresu, na jaki umowa zostanie zawarta, oraz okresu wypowiedzenia. Pamiętaj, że umowy zawartej na czas określony bez wystąpienia określonych w umowie warunków NIE MOŻNA ROZWIĄZAĆ przed okresem, na jaki została zawarta. Zawsze jednak możesz próbować negocjować z Wynajmującym.

 Gdy zdecydujesz się na konkretne mieszkanie, pamiętaj:

  • Nie ma standardowego wzoru umowy najmu – może być ona nawet napisana odręcznie (wzory umów najmu możesz znaleźć w Internecie).
  • Umowa musi jednak zawierać wszystkie dane o stronach umowy i jej przedmiocie, takie jak: dane wynajmującego i najemcy (imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania i do korespondencji, numery PESEL oraz numery dokumentów poświadczających powyższe dane, np. dowód osobisty wydany na terenie Polski bądź Twój paszport i karta pobytu) oraz dane dotyczące przedmiotu umowy najmu wraz z dokładnym adresem lokalu (miasto, ulica, numer budynku i mieszkania). W umowie wyraźnie wskaż wysokość czynszu oraz terminy jego płatności, a także – jeśli wynajmujący zażąda zapłaty kaucji – termin i warunki jej zwrotu.
  • Umowa najmu mieszkania powinna zostać zawarta pomiędzy wynajmującym a najemcą danego lokalu na piśmie w języku polskim.
  • Określ jasno w umowie, kto jest odpowiedzialny za uiszczenie opłat za media. W załączniku do umowy warto wskazać stan liczników, np. prądu, wody, gazu. Dane te pomogą Ci stwierdzić, jakie było faktyczne zużycie mediów przez Ciebie w okresie, w którym zamieszkiwałeś w tym lokalu.
  • Zamieść w umowie również opis i stan techniczny mieszkania w momencie jego przekazania. Warto wykonać dokumentację zdjęciową faktycznego stanu technicznego lokalu w momencie rozpoczęcia najmu, przyda się to w trakcie zdawania mieszkania.

W razie wątpliwości skonsultuj się z prawnikiem w ramach Biura Poradnictwa Obywatelskiego (patrz rozdział 14).

Przewiń do góry