Menu Zamknij

WroMigrant – Komunikacja miejska

We Wrocławiu działa rozbudowana sieć komunikacji miejskiej i podmiejskiej, dzięki której łatwo dotrzesz w każde miejsce. Co więcej, miasto inwestuje w rozwiązania proekologiczne takie jak tramwaje, pociągi, rowery miejskie oraz hulajnogi.

Z tego rozdziału naszego przewodnika dowiesz się:

 • gdzie kupić bilet na autobus i tramwaj;
 • jak korzystać z rowerów miejskich oraz hulajnóg;
 • gdzie kupić bilet na pociąg.

Autobusy i tramwaje

Na tramwaje i autobusy obowiązują bilety, które możesz kupić w automatach znajdujących się na przystankach (płatność gotówką lub kartą), bezpośrednio w pojeździe (płatność tylko kartą w opcji zbliżeniowej) lub w kioskach ruchu (płatność gotówką lub kartą). Jeśli zostajesz dłużej we Wrocławiu, warto wyrobić sobie Urbancard, na której zakodujesz dowolny bilet, także długoterminowy.

Pamiętaj! Miejskie autobusy i tramwaje we Wrocławiu są bezpłatne dla uczniów wrocławskich szkół (wystarczy, że okażą oni ważną legitymację szkolną). Za darmo mogą jeździć także osoby, które ukończyły 68 lat (za okazaniem dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym wiek).

 Jak korzystać z automatów biletowych w autobusach i tramwajach?

Ułatwieniem dla podróżujących we Wrocławiu jest system zbliżeniowej płatności za bilety w pojazdach komunikacji miejskiej. Po wejściu do tramwaju lub autobusu znajdziesz wyświetlacze zamontowane przy siedzeniach. Zobacz, jak z nich skorzystać:

 1. Podejdź do wyświetlacza.
 2. Wybierz język, klikając na jedną z flag w prawym górnym rogu ekranu.
 3. Wybierz odpowiedni bilet.
 4. Potwierdź wybór biletu zielonym przyciskiem na dole wyświetlacza.
 5. Aby zapłacić za bilet, przyłóż do panelu poniżej wyświetlacza kartę płatniczą, która obsługuje płatność zbliżeniową – właśnie kupiłeś bilet bezpapierowy zapisany na Twojej karcie płatniczej.

Warto wiedzieć, że:

 • W razie kontroli musisz okazać kontrolerowi kartę płatniczą, którą zapłaciłeś za bilet. Czytnik kontrolera potwierdzi ważność biletu.
 • W pojazdach komunikacji miejskiej nie zakupisz biletu papierowego, tylko elektroniczny.
 • Jeśli posiadasz bilet papierowy, kupiony poza pojazdem, skasuj go w tej samej maszynie, w której można kupić bilet zbliżeniowo, kasownik znajdziesz pod wyświetlaczem.
 • Bilety na autobusy i tramwaje mogą być jednorazowe, czasowe (na określoną liczbę minut) i długoterminowe (np. 7-dniowe, 30-dniowe, półroczne, roczne, semestralne). Bilet jednorazowy uprawnia do jednorazowego przejazdu tylko jednym środkiem transportu. Natomiast bilet czasowy uprawnia Cię do korzystania z nieograniczonej liczby przejazdów w okresie, na który został wykupiony. W momencie, gdy skasujesz bilet, rozpoczyna się odliczanie czasu Twojej podróży.

Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj na:

 • pl/wroclaw/trasa – wyszukiwarka połączeń komunikacyjnych i planowania podróży komunikacją miejską;
 • urbancard.pl – karta Urbancard będzie dla Ciebie przydatna, jeśli na co dzień przemieszczasz się za pomocą komunikacji miejskiej, możesz z łatwością zakodować na niej bilety długoterminowe;
 • wroclaw.pl/rozklady-jazdy – rozkłady jazdy komunikacji miejskiej we Wrocławiu: linie tramwajowe oraz autobusowe w obrębie Wrocławia;
 • wroc.pl/en/tickets/tickets-types-and-prices – rodzaje biletów komunikacji miejskiej.

Wrocławski Rower Miejski

Wrocławski Rower Miejski (WRM) to środek transportu umożliwiający szybkie i ekologiczne poruszanie się po mieście. W godzinach szczytu pozwoli Ci na czas dotrzeć do celu podróży. Przed pierwszym wypożyczeniem musisz zarejestrować się w systemie i zasilić konto. Rower wypożyczysz za pomocą aplikacji mobilnych, a w większości systemów również kart zbliżeniowych.

 Więcej informacji znajdziesz na: wroclawskirower.pl/en.  

Hulajnogi elektryczne

Ciekawym rozwiązaniem komunikacyjnym są hulajnogi elektryczne dostępne na terenie Wrocławia. Do wypożyczenia hulajnogi potrzebna jest Ci tylko aplikacja mobilna.

Więcej informacji znajdziesz na:

Pamiętaj, aby zachować dużą ostrożność na drodze oraz parkować hulajnogę w odpowiednich miejscach. Nie pozostawiaj hulajnogi na drodze, przystankach lub innych miejscach przeznaczonych do ruchu, gdyż zagrażasz w ten sposób bezpieczeństwu.

Pociągi

Po terenie miasta możesz przemieszczać się także pociągami. Bilety na pociąg możesz kupić online, w kasie dworca, u konduktora bądź na stacji kolejowej wyposażonej w automaty. Jeśli istnieje możliwość zakupienia biletu na stacji, zakup biletu u konduktora spowoduje naliczenie dodatkowej opłaty. W konkretnych przypadkach możesz podróżować pociągiem również na podstawie biletu komunikacji miejskiej.

Więcej informacji znajdziesz na:

Przewiń do góry