W lutym 2009 roku we Wrocławiu zostało podpisane porozumienie „Kalejdoskop Kultur”. Przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych zadeklarowali wtedy współpracę na rzecz wielokulturowości, tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji. Inicjatorom porozumienia przyświecała myśl, że wielokulturowość należy postrzegać już nie jako „wielo”, ale jako „międzykulturowość” – w sensie przenikania, współistnienia, spotkania, dialogu i współpracy jako koniecznego warunku integracji i stworzenia międzykulturowej wspólnoty.
Czy dzisiaj, 10 lat od podpisania porozumienia, idea ta się spełniła? Czy mówiąc o innych, myślimy „o nas”, czy raczej dzielimy na „my” i „oni”? Jak idea międzykulturowości odnajduje się w obecnej sytuacji migracyjnej, kiedy we Wrocławiu pojawili się nowi cudzoziemcy z Indii, Gruzji czy Ukrainy? Co właściwie znaczy dzisiaj dla nas tożsamość? Czego możemy nauczyć się od naszych sąsiadów zza granicy? Jakie są dobre przykłady z innych krajów w zakresie współpracy międzykulturowej?
Chcielibyśmy Państwa zaprosić do debaty „Wrocław 2019. Wielokulturowość -międzykulturowość jako wyzwanie dla wrocławian”, która odbędzie się 25 listopada b.r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Domu Europy, przy ul. Widok 10 we Wrocławiu.
Program
17.00 – 17.05 Przywitanie gości
17.05 – 17.50 Panel dyskusyjny „Tożsamość-inność-wzajemny szacunek”
17.50 – 18.00 Przerwa
18.00 – 18.45 Panel dyskusyjny „Wyzwania na przyszłość”
18.45 – 19.00 Dyskusja
19.00 – 19.30 Poczęstunek
19.30 Zakończenie
Opisy paneli
1.Tożsamość-inność-wzajemny szacunek
Jak wrocławianie, będący przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych oraz obecnych środowisk migranckich, postrzegają się dzisiaj? Czym jest dla nich tożsamość kulturowa? Czy jest ona potrzebna? Czy sprzyja izolacji czy interakcji? Czy jest cechą stałą, czy podatną na zmiany? Jaką rolę społeczną pełni tożsamość i inność w życiu miejskim? Jak wiążą się one z zagadnieniem tolerancji?
Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania stanowić będą ramę do rozważań na temat dzisiejszej obecności wielokulturowej społeczności we Wrocławiu.
Uczestnicy
Mariola Abkowicz – Związek Karaimów Polskich, członkini komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowych i etnicznych, fundatorka Kalejdoskopu Kultury
Igor Salamon – Związek Ukraińców w Polsce, fundator Kalejdoskopu Kultury
Małgorzata Chilkiewicz – Kalejdoskop Kultur, pracowniczka Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego
Dorota Kozak-Rybska – Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.
2. Wyzwania na przyszłość
Obecność wielokulturowej społeczności zaznacza się w różnych wymiarach miasta i wiąże się z różnorakimi kwestiami: prawnymi, kulturalnymi, edukacyjnymi, politycznymi a także sprawami codziennymi, które wynikają z bezpośrednich relacji z innymi mieszkańcami miasta. Jakie najważniejsze wyzwania czeka wielokulturową społeczność we Wrocławiu w najbliższym czasie? Jakie działania wymagają szczególnej uwagi? A jakie wydają się przeszacowane?
Debatując nad tymi kwestiami, podamy dobre przykłady z innych krajów w zakresie współpracy z mniejszościami, starając się wskazać na płynące z niej korzyści.
Uczestnicy
Olga Chrebor – Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego, Kalejdoskop Kultur
Karoline Gil – kierownik działu „Integracja i media“ w niemieckiej organizacji ifa (Institut für Auslandsbeziehungen)
Kartikey Johri Minu – Konsul Honorowy Indii
Artem Zozulia – Fundacja Ukraina, CUKR – Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej we Wrocławiu
Organizatorzy
ifa (Institut für Auslandsbeziehungen/ Instytut ds. Relacji Międzynarodowych) – organizacja pośrednicząca Niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i wspierająca działalność kulturalną mniejszości niemieckiej w państwach Europy środkowo-wschodniej oraz dialog międzykulturowy
Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu (NTKS) – przedstawicielstwo niemieckiej mniejszości we Wrocławiu
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego/Wielokultury Wrocław
Fundacja Kalejdoskop Kultur
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej we Wrocławiu