Menu Zamknij

Wielokultury na 6. Forum Praktyków Partycypacji

10 i 11 czerwca  byliśmy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie na 6. Forum Praktyków Partycypacji. Forum jest cyklicznym wydarzeniem przeznaczonym dla osób aktywnie zaangażowanych w tematykę partycypacji obywatelskiej.

Tegoroczna edycja została poświęcona wątkom dotyczącym m.in. włączania grup osób, które na co dzień są często pomijane i lekceważone, oraz szukania nowych – uczciwszych, bo wyrównujących szanse – metod partycypacji.

Zespół Dialogu Międzykulturowego (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego) współprowadził panel „Jak włączać migrantów w podejmowanie decyzji o miejskich politykach integracyjnych”, którego tematem przewodnim były wyzwania związane z działaniami organizacji na rzecz dialogu międzykulturowego wobec braku polityki migracyjnej i integracyjnej na poziomie krajowym. Zaprezentowaliśmy nasze doświadczenie z wdrażania Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego, omawiając konkretne przykłady (np. Klasy przygotowawcze).

Wysłuchaliśmy także (niełatwych) doświadczeń Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku nad pracami  nad „Modelem na rzecz równego traktowania”. Dokument ten, przyjęty w 2018 roku przez Radę Miasta Gdańsk, ma na celu zapobieganie dyskryminacji mieszkańców ze względu na wiek, stan zdrowia, płeć, pochodzenie, narodowość, stosunek do religii i orientację seksualną. Zastanowiliśmy się także razem, jak skutecznie radzić sobie z trudnościami przy pracy nad podobnymi dokumentami.

Poza tym wzięliśmy aktywny udział w kilku sesjach, poświęconych m.in. gdańskiemu modelowi UrbanLab oraz programowi INNaczej, które poszukują nowatorskich metod w realizacji zadań w obszarze partycypacji społecznej, oraz Hejcie w mediach społecznościowych. W tej ostatniej sesji podzieliśmy się  własnym doświadczeniem z innymi uczestnikami oraz koordynatorką projektu Hejt Stop,  Joanną Grabarczyk.

Organizatorom bardzo dziękujemy za zaproszenie. Dobrze było także spotkać naszych stałych partnerów: Fundację Dom Pokoju, FEPS – Foundation for European Studies oraz poznać nowych. Liczymy na dobrą współpracę.  

Do następnego razu!

Przewiń do góry