Menu Zamknij

Wielokulturowi wrocławianie 2020 w Radiu Rodzina

Radio Rodzina rozpoczyna nowy cykl audycji pod hasłem „Wielokulturowi wrocławianie 2020”. Celem inicjatywy jest oddanie głosu dwukulturowym, trzykulturowym i wielokulturowym wrocławianom i wrocławiankom, którzy będą współautorami audycji.

Mijamy się na co dzień na ulicy, uczelni czy w pracy. Nieczęsto jednak mamy możliwość poznania się bliżej, zapytania o osobistą historię czy doświadczenia z życia w Polsce. Cykl rozmów ma zachęcić do dyskusji na temat wielokulturowości nie tylko w kontekście narodowości czy poszukiwania własnych korzeni, ale także w odniesieniu do człowieka jako istoty z natury różnorodnej, kształtowanej przez swoje środowisko i kulturę.

Współprowadzącą pierwszej audycji była Manuela Pliżga-Jonarska – koordynatorka ds. dialogu międzykulturowego. 29 stycznia mieliśmy możliwość usłyszenia pierwszej audycji, do wysłuchania pozostałych zapraszamy w każdą środę o godz. 17:20.

W pierwszej audycji poznaliśmy Kaię Madalińską, która pochodzi zarówno z Chin, jak też z Polski. We Wrocławiu studiuje w języku angielskim na Uniwersytecie Wrocławskim. Pisze książkę, podróżuje, pracuje. Kaja przybliżyła nam, jak to jest żyć w dwóch różnych kulturach, jakie wartości są wspólne obu krajom, co kocha w Polakach, a co w Chińczykach, za czym tęskni, będąc w Polsce, a za czym będąc w Chinach.

Prowadzący audycję są otwarci na propozycje słuchaczy. Swoje pytania można wysyłać na adres wielokultury@wcrs.wroclaw.pl – najciekawsze pytania zadane zostaną przez prowadzących na antenie, a na pomysłodawców czeka prezent niespodzianka.

W środowych audycjach usłyszymy także o aktualnych projektach i wydarzeniach międzykulturowych we Wrocławiu – wyjątkowych ofertach wspólnego gotowania z obcokrajowcami, szkoleniach, warsztatach, wystawach, debatach, koncertach i wielu innych projektach realizowanych przez wrocławskie organizacje pozarządowe, instytucje kultury, uczelnie, szkoły, restauracje i wszystkich, którzy wspierają dialog międzykulturowy we Wrocławiu. Jeśli planujecie międzykulturowe wydarzenie, Wielokultury poinformują o nim w swoim kalendarium – prosimy o kontakt wielokultury@wcrs.wroclaw.pl.

Projekt „Wielokulturowi wrocławianie 2020” nawiązuje do wystawy pt. „Wielokulturowi wrocławianie”, która prezentuje sylwetki mieszkańców Wrocławia pochodzących z różnych kultur. Całość cyklu organizowana jest w ramach Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego. Dla zainteresowanych podjęciem tematu wielokulturowości w swojej placówce edukacyjnej, kulturalnej czy firmie mamy dobrą wiadomość – mobilną wystawę „Wielokulturowi wrocławianie” można nadal bezpłatnie wypożyczyć z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Przewiń do góry