Menu Zamknij

Wielokulturowa Ulica

Wielokulturowa Ulica to program działań animacyjnych i kulturalnych, którego celem jest wspieranie, inicjowanie i realizowanie wydarzeń wielokulturowych w przestrzeni Wrocławia. Miejscem wspólnych tych wydarzeń jest miasto, które rozumiemy jako przestrzeń różnorodną architektonicznie, społecznie i kulturowo. Chcemy, aby podczas wspólnych spotkań wszyscy wrocławianie, niezależnie od kraju pochodzenia, poznawali się nawzajem, integrowali oraz zgłębiali różnorodność kulturowego pejzażu miejskiego.

Działania ogólne

Gry miejskie, spacery, koncerty i inne wydarzenia integracyjne o charakterze wielokulturowym.

Wydarzenia

 • Wrocław jako wielokulturowe miasto

  Wiemy, że Wrocław ma niezwykle bogatą tradycję wielokulturową. Ale czy znamy konkretne postacie, wydarzenia i miejsca z nią związane?

  5 i 13 października 2018 roku miały premierę dwie edycje gry miejskiej „Wrocław jako wielokulturowe miasto”. Razem rozwiązaliśmy szereg różnorodnych i ciekawych zadań, dzięki którym poznaliśmy bliżej historię Wrocławia i jego wielokulturowość. Dowiedzieliśmy się m.in. czym był Pałac Królewski, jacy nobliści byli związani z Uniwersytetem Wrocławskim, jakie wydarzenie przyspieszyło rozwój urbanistyczny naszego miasta i wielu innych ciekawostek. Następna gra planowana jest na wiosnę 2019 roku. Śledźcie naszą stronę!

 • Wielokulturowe Święta

  19 grudnia 2018 roku w Barbarze przy ulicy Świdnickiej odbyły się Wielokulturowe Święta. Ponad 80 obcokrajowców i Polaków wspólnie świętowało w wielokulturowej atmosferze.

  W wydarzeniu uczestniczyły osoby różnej narodowości: Polacy, Chińczycy, Syryjczycy Japończycy, Ukraińcy, Hindusi i inni. Swoje życzenia przesłał Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. Podczas spotkania zaprezentowane zostały zwyczaje świąteczne w różnych kulturach, serwowano tradycyjne, polskie potrawy wigilijne. Uczestnicy wysłuchali także koncertu kolęd w nowej aranżacji zespołu „Kobieta jest kolędą”.

  Organizatorem wydarzenia było Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego (Zespół Dialogu Międzykulturowego). Współpraca: Arrow Services, Wrocław Uncut, Strefa Kultury Wrocław

  Wydarzenie planujemy powtórzyć w grudniu 2019 roku.

 • Kalejdoskop Kultur

  Festiwal „Kalejdoskop Kultur” to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń wielokulturowych we Wrocławiu. Jego głównym organizatorem jest Fundacja Kalejdoskop Kultur, działająca od 2008 roku na rzecz aktywizacji społecznej i obywatelskiej imigrantów, cudzoziemców oraz mniejszości narodowych i etnicznych. W ramach festiwalu co roku odbywają się na Wyspie Słodowej koncerty zespołów reprezentujących mniejszości narodowe i etniczne (m.in. niemiecką, ukraińską, grecką, romską, łemkowską, żydowską), warsztaty, degustacje kulinarne i wiele innych.

  Festiwal angażuje nie tylko profesjonalnych artystów, lecz również amatorów zafascynowanych kulturą przodków i kultywujących ich tradycje. Dzięki swojej otwartej formule jest znaczącym elementem aktywizacji i integracji środowisk mniejszościowych zarówno we Wrocławiu, jak i na całym Dolnym Śląsku.

  W ramach wydarzeń festiwalowych po raz jedenasty w czerwcu 2018 roku odbyły się koncerty na Wyspie Słodowej (około 1500 widzów podczas całego dnia), koncert klubowy (około 200 osób), warsztaty (około 300 uczestników) oraz prezentacja kuchni mniejszości.

  Kolejna edycja jest przewidziana na czerwiec 2019 roku.

  Więcej na stronie: www.kalejdoskopkultur.pl

 • International Wrocław Events

  To cykl spotkań, podczas których odbywają się m.in. występy muzyczne, stand-upy, prezentacje edukacyjne, dyskusje oraz gry i zabawy integracyjne. Głównym celem cyklu jest stworzenie okazji do poznania różnych kultur obecnych we Wrocławiu, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów.

  Spotkania odbywają się raz w miesiącu, od maja do końca 2018 roku, w „Barbarze” przy ulicy Świdnickiej 8b.

  „International Wroclaw Events” realizowane jest przez Arrow Services – usługi dla cudzoziemców oraz Queen’s School of English, przy opiece medialnej Wroclaw Uncut oraz wsparciu finansowym Gminy Wrocław.

 • Wystawa „Wielokulturowi wrocławianie”

  To mobilna wystawa edukacyjna, której celem jest przybliżenie sylwetek wrocławian pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Dziesięcioro bohaterów przedstawionych na zdjęciach podzieliło się z nami swoimi pasjami, stylem życia oraz wartościami ważnymi w ich życiu. Poprzez wystawę chcemy zaprosić wrocławian do rozmowy o tolerancji, otwartości i korzyściach płynących z dialogu międzykulturowego.

  Wystawa składa się z fotografii w formacie B1 oraz opisu w języku polskim i angielskim. Można ją bezpłatnie wypożyczyć z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego do każdej wrocławskiej placówki oświatowej, edukacyjnej, kulturalnej, społecznej, biznesowej i innej Wystawa może stanowić ciekawe uzupełnienie własnych wydarzeń wielokulturowych.

  Kontakt: wielokultury@wcrs.wroclaw.pl


Organizator: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego (Zespół Dialogu Międzykulturowego), organizacje pozarządowe, firmy
Finansowanie: Gmina Wrocław
Język: polski, angielski
Termin: cyklicznie
Kontakt: wielokultury@wcrs.wroclaw.pl

Przewiń do góry