Menu Zamknij

Warsztaty Mikrograntów – Pamięć miejsca-pamięcią jego mieszkańców

Pierwszy cykl “ Warsztatów Mikrograntów” edukacyjnych organizowany przez wrocławski program Mikrograntów pt. “Pamięć miejsca – pamięcią jego mieszkańców” odbędzie się 22 i 23 lutego w godzinach 11:00-15:00. 

Warsztaty to możliwość spotkania teorii z praktyką. Panele poświęcone wybranym zagadnieniom z realizacji projektów dla lokalnej społeczności i swojego otoczenia poprowadzą  Aleksandra Błędowska oraz Justyna TIna Rudnicka. 
Projekty pamięciowe polegają na wspólnym odkrywaniu przeszłości danego miejsca. Są wspaniałą okazją, by budować trwałe więzi między mieszkańcami i ich okolicą. Organizatorzy poprzez poznawanie wieloaspektowej historii i tożsamości konkretnej przestrzeni (zarówno  dzielnicy, osiedla, jak i ulicy czy placu) dążą do poszerzania świadomości zamieszkujących ją ludzi i, co za tym idzie, przyczyniania się do integracji międzysąsiedzkiej oraz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego. 

Warsztaty mogą okazać się swoistym niezbędnikiem dla osób zainteresowanych projektami tego typu.Udział w zajęciach może pomóc w podniesieniu świadomości i umiejętności w różnych obszarach, np. organizowaniu projektów o zróżnicowanych profilach tematycznych (praca z miejscem, jego pamięcią i tożsamością, działania animacyjne i edukacyjne w plenerze, włączaniu w inicjatywy nowych mieszkańców i mieszkanki Wrocławia.
Prowadzące zapoznają uczestników z najciekawszymi przedsięwzięciami w tym obszarze, a także przedstawią różnorodne źródła i możliwości ich wykorzystania. Organizatorzy przewidują także czas na rozmowy o zbieraniu obrazów, wycinków, fotografii, tekstów, dźwięków czy specyficznych dla danej przestrzeni słów, napisów i znaków. 
Na spotkaniu będzie również można dowiedzieć się, w jaki sposób zgromadzone elementy przetwarzać i dokumentować oraz wykorzystać w działaniach z mieszkańcami. Będziecie też mieć okazję, by wykorzystać zdobytą wiedzę w działaniach praktycznych – zebraniu, zmontowaniu i przetworzeniu materiału dźwiękowego oraz tekstowego, a także modyfikowaniu i powtórnym wykorzystaniu w nowej formie materiałów graficznych oraz zdjęciowych. 

Warsztaty prowadzone będą w języku polskim, a udział w nich jest bezpłatny. Zapisy trwają do 19 lutego pod adresem: mikrogranty@strefakultury.pl, w temacie proszę wpisać:„Warsztaty Mikrograntów”. 
Rejestracja na warsztat oznacza jednoczesną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, do której link można znaleźć tutaj 

Warsztaty poprowadzą: 
Aleksandra Błędowska – graficzka i ilustratorka, zawodowo związana z Wrocławiem i Sokołowskiem. Współtwórczyni Pracowni Multimedialnej w Sokołowsku i Makerspace Pralnia Sokołowsko, gdzie odpowiada m. in. za wizualną i merytoryczną część projektów opartych na lokalnym dziedzictwie i tożsamości (m. in. gazeta” Sokowieści” i “Spokodzieci”, “Sokołowsko, pamiętam, że…”, Aerial Residency, projekt mapy Sokołowska i pamiątek turystycznych). 
Justyna Rudnicka – polonistka, muzykolożka, skrzypaczka, wrocławianka z urodzenia i z wyboru. Obecnie robi doktorat w Instytucie Filologii Polskiej UWr, w Akademickim Radiu Luz prowadzi audycję poświęconą kulturze. Uzależniona od działań lokalnych, stała bywalczyni programu „Mikrogranty”, współpracuje z Fundacją „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” oraz Fundacją „Pro Arte”. 

Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.

 

Przewiń do góry