Menu Zamknij

VI Targi Edukacji Międzykulturowej

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego we współpracy z Biurem Saksonii we Wrocławiu, Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu oraz Uniwersytetem Wrocławskim serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w VI Targach Edukacji Międzykulturowej pt. „Zwroty akcji w edukacji. Zmiany i adaptacje do nowej sytuacji społecznej i kulturowej” – IV edycja międzynarodowa organizowanych w dniach 23-25 września 2020 r. we Wrocławiu.

Oprócz wykładów i paneli dyskusyjnych, które transmitowane będą on-line z Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w synagodze Pod Białym Bocianem, zaplanowaliśmy wraz z Partnerami wiele wydarzeń towarzyszących, w których będzie można wziąć udział na miejscu: warsztatów, seminariów, pokazów filmowych Brave Cinema i spotkań związanych z tematyką międzykulturową.

Głównym tematem tegorocznej edycji Targów będzie zmiana oraz adaptacja. Zmiana jest naturalną cechą otaczającego nas świata, zaś adaptacja do nowej rzeczywistości jej nieodłącznym elementem. Wydaje się, że kryzys pandemiczny spowodował, że tempo zmian zwiększyło się jeszcze bardziej – także w obszarze edukacji międzykulturowej. Sytuacja pandemiczna wymusiła szybkie reakcje edukatorów i edukatorek – co z jednej strony zaowocowało ciekawymi rozwiązaniami, z drugiej zaś nie zawsze reakcjom tym towarzyszyło głębsze zrozumienie problemów. Dlatego istotna jest możliwość zatrzymania się i przemyślenia tego, co się wydarzyło, oraz rozważania możliwych scenariuszy na przyszłość.

Chcielibyśmy, aby Targi stały się miejscem – przystankiem, gdzie wspólnie zastanowimy się na tym, co nas spotkało w ostatnich miesiącach i co może spotkać w najbliższej przyszłości. Kryzys chcemy potraktować twórczo: jako przełom, który może stać się źródłem nowej wiedzy, doświadczenia oraz zmiany na lepsze. Liczymy, że poznamy sprawdzone w czasie kryzysu metody, aby lepiej i sprawniej móc sprostać przyszłości. Zastanowimy się nad zmianą w szerokim kontekście: adaptacją, przystawalnością pojęć, metod i postaw do obecnej rzeczywistości. 

Zależy nam na rozmowie, dlatego zaplanowaliśmy wiele debat. Podejmiemy temat edukacji międzykulturowej w sytuacji kryzysowej, budowania relacji międzykulturowych, które wychodziłyby poza zwyczajowe role i podziały na rzecz partnerstwa i współpracy. Zapytamy o rolę oświaty w budowaniu i podtrzymywaniu tożsamości mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Przyjrzymy się mniejszościom, które w świetle przyjętych definicji za mniejszości do tej pory nie uchodziły: migrantów, rodziny wielokulturowe, a także grupy zróżnicowane kulturowo przez płeć, religię czy wiek. Poruszymy ważny temat współpracy w zakresie edukacji międzykulturowej w europejskich miastach oraz możliwości udziału dzieci w polityce – nie tej „wielkiej”, ale lokalnej, wpływającej na najbliższe otoczenie życia codziennego. Przyjrzymy się doświadczeniom uczelni wyższych w integrowaniu zagranicznych studentów i pracowników oraz postaramy się zdekonstruować mity na temat nowej migracji ukraińskiej w naszych miastach. Wśród rozmów pojawi się też wiele niespodzianek filmowych i artystycznych.

Przy okazji Targów będzie można wziąć także udział w wydarzeniach towarzyszących – warsztatach, seminariach, pokazach filmowych i spotkaniach związanych z tematyką międzykulturową.

Program oraz szczegółowe informacje o zapisach i uczestnictwie znajdziecie Państwo wkrótce na stronie www.wielokultury.wroclaw.pl oraz profilu facebookowym Wielokultury Wrocław.

Udział w Targach Edukacji Międzykulturowej oraz we wszystkich wydarzeniach towarzyszących jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy.

Ikona PDFProgram Targów Edukacji Międzynarodowej 2020

VI Targi Edukacji Międzykulturowej są realizowane w ramach projektu ReSTART, który jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz budżetu państwa.

Baner zawierający flagę Unii Europejskiej, logo Fundacji Ukraina oraz logo Fundacji reStart

 

Przewiń do góry