Menu Zamknij

Ukraińscy mieszkańcy Polski wyjeżdzają do Ukrainy

Od połowy marca, kiedy wprowadzono ograniczenia w związku z pandemią, z Polski wyjechało przez wschodnią granicę blisko 120 tys. cudzoziemców, z tego większość, bo 89 tys. stanowili Ukraińcy. W tym samym czasie do przyjechało blisko zaledwie 32 tys. obcokrajowców. Konsekwencje tego odczuwają zarówno Ukraińcy, jak i Polacy.

Wyjeżdzający Ukraińcy to głównie osoby, które pracowały w Polsce w gastronomii, hotelarstwie i usługach, które zostały czasowo zawieszone ze względu na pandemię. Przy czym jednocześnie wzrosło zapotrzebowanie na pracę w transporcie, handlu czy logistyce.

Z badań przeprowadzonych pod koniec marca przez wirtualne media.pl wynika, że 60 proc. Ukraińców twierdzi, że odczuło skutki ograniczeń wprowadzonych przez polski rząd, 30 proc. straciło lub musiało ograniczyć pracę, 27 proc. ma inne problemy z zatrudnieniem, a 3 proc. badanych straciło mieszkanie.

Skutki wyjazdu ukraińskich pracowników odczuli już polscy pracodawcy. Jak podaje Gazeta Wyborcza, brakuje rąk do pracy m.in. przy produkcji żywności. Wielu osobom kończy się karta pobytu, wiza lub okres bezwizowy, co stało się dużym problemem w sytuacji, gdy brakowało odpowiedniego rządowego rozporządzenia.

W minionym tygodniu Sejm przyjął projekt ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej, w którym przewidziano wydłużenie wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt czasowy cudzoziemców. Jednak pozostają jeszcze istotne kwestie do uregulowania, takie jak trudności formalne przy zmianie pracy, brak uprawnień do korzystania z pomocy społecznej czy edukacja dzieci obcojęzycznych.   (pisaliśmy o tym tutaj).

Wiedzę o prawie pobytu w Polsce w czasie epidemii oraz możliwości korzystania z pomocy lekarskiej Ukraińcy czerpią najczęściej z portali społecznościowych – 57 proc (31 proc. z nich korzysta z polskich portali).

Czytaj więcej na: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Krytyka polityczna oraz Wirtualne Media.

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kontrastu
Przewiń do góry