Menu Zamknij

Sylwester na świecie

Powitanie nowego roku niezmiennie kojarzone jest z zabawami do białego rana, szampanem i sztucznymi ogniami (pamiętajcie, dzisiaj nie strzelamy!), ale czy w innych częściach świata wydarzenie to jest obchodzone właśnie w ten sposób?

Przykładowo w Korei Południowej data noworocznych obchodów jest zmienna. Zgodnie z kalendarzem księżycowo-słonecznym święto trwa trzy dni i najczęściej wypada w lutym. W tym okresie, określanym mianem Seollal, uczestniczy się w modlitwach oraz w innych ceremoniałach. Przede wszystkim jest to jednak święto rodzinne, które należy spędzić w gronie najbliższy, a także pamiętać o oddaniu hołdu przodkom i starszym osobom rodziny.

W równie interesujący i w zgoła odmienny sposób Nowy Rok obchodzi się na indonezyjskiej wyspie Bali. Święto to nazywane jest Dniem Ciszy i przypada na dzień następny po dziewiątym miesiącu księżycowym, zatem w okolicach marca lub kwietnia. W parę dni poprzedzających początek roku obchodzi się huczne procesje uliczne, w czasie których mieszkańcy wyspy składają ofiary i dźwigają potężne wizerunki demonów, wszystko to ma na celu odegnać złe duchy. W dniu Nowego Roku ustanowiony jest zakaz rozpalania ognia, zakaz pracy oraz odbywania podróży, zamknięte pozostaje nawet międzynarodowe lotnisko Ngurah Rai.

Dla kontrastu warto wspomnieć jeszcze o żydowskim Święcie Trąbek, które wypada w pierwszy dzień kalendarza żydowskiego, w miesiącu tiszrej. Święto upamiętniające stworzenie świata rozpoczyna okres pokuty Jamin Noriam. Dzień zawdzięcza swoją nazwę zwyczaju dęcia w czasie liturgii w szofar, czyli specjalny róg, którego brzmienie przypominać ma o nadejściu Dnia Ostatecznego, a także wyzwać wiernych do pokuty oraz przebudzenia duchowego.

Jak widzimy, dla wielu społeczności Nowy Rok to nie tylko czas hucznych i radosnych zabaw, ale także wydarzenie wręcz sakralne, głęboko zakorzenione w tradycji danego regionu i wierzeniach jego mieszkańców.

Przewiń do góry