Menu Zamknij

Świeć przykładem – kampania na rzecz dobrych praktyk we Wrocławiu w okresie pandemii

Na początku kwietnia Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zainicjowało internetową kampanię „Świeć przykładem”, której celem jest zachęcanie wrocławian i wrocławianek do pokazywania i dzielenia się dobrymi praktykami i zachowaniami w czasie pandemii.

Zachęcamy wszystkich, aby przesyłali nam przykłady różnych inicjatyw i pomocy sąsiedzkiej, które następnie prezentujemy na profilu WCRS i Wielokultury Wrocław. Jednocześnie na bieżąco publikujemy materiały graficzne i animacyjne dopasowane do najnowszych zaleceń i wskazujące na ważne kwestie, jak pomoc sąsiedzka, dbanie o seniorów czy przestrzeganie zasad higieny w miejscach publicznych. 

Po kilku tygodniach trwania pandemii stało się bardzo wyraźne, że przeciwdziałanie jej skutkom dzieje się za sprawą oddolnych inicjatyw: mieszkańców, aktywistów, rady osiedli, centrów aktywności lokalnej i organizacji pozarządowych. Działania te pokazują, że sąsiedztwo nie zna granic: wiekowych, kulturowych czy osiedlowych. Proponowany  sposób dzielenia się dobrymi praktykami, oprócz wymiany i wzajemnej inspiracji do działania, jest także formą uznania i podziękowania za zaangażowanie.

Symbolem kampanii jest Pan Neon, który jest wrocławskim symbolem dobrego słowa i dobrych zachowań. Neon został zaprojektowany w latach 60. ubiegłego wieku i stoi na dachu budynku naprzeciw Dworca Głównego skąd wita wszystkich przyjezdnych. Autorem pierwszej wersji Pana Neona jest Janusz Tarantowicz (był to pierwszy neon tej wielkości w mieście). Później nową wersję stworzył Jerzy Werszler – jego wersja do dziś stoi na dachu budynku naprzeciw Dworca Głównego.

Zachęcamy do odwiedzania profilu Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego i Wielokultury Wrocław i dzielenia się z nami dobrymi praktykami!  

 

Przewiń do góry