Menu Zamknij

Ruszył tegoroczny nabór do Klas przygotowawczych

Dzisiaj, 11 maja, ruszają zapisy do Klas przygotowawczych na rok szkolny 2020/2021. Jest to drugi nabór – pierwszy, przeprowadzony rok temu, zakończył się dużym sukcesem dzięki współpracy Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia z 7 wrocławskimi szkołami oraz wsparciu Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Do klasy przygotowawczej chodzą dzieci, które rozpoczynają naukę w polskiej szkole. Oferta jest kierowana do dzieci obcojęzycznych – w tym obcokrajowców oraz dzieci powracających do Polski z emigracji. W klasie przygotowawczej dzieci mają większą liczbę zajęć z języka polskiego. Uczą się codziennej komunikacji, ale też słów i wyrażeń z matematyki, przyrody, historii i innych przedmiotów szkolnych. Poznają polską kulturę, biorą udział w lekcjach tematycznych i zajęciach integracyjnych, lepiej poznają miasto. Jednocześnie dziecko nie traci roku, ponieważ ma możliwość realizowania podstawy programowej dla swojego poziomu.

„W zeszłym roku do klas przygotowawczych zapisało się blisko 300 uczniów obcojęzycznych z kilkunastu  krajów. Nie przewidujemy, aby w tym roku liczba ta była mniejsza. Liczymy, że obcokrajowcy, którzy w wyniku pandemii zmuszeni byli wyjechać, wrócą. Poza tym, wielu  z nich zostało we Wrocławiu  – mówi Manuela Pliżga-Jonarska, koordynator ds. dialogu międzykulturowego we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. – Zależy nam, aby podstawy nauki języka polskiego przebiegały w przyjaznej atmosferze. Wielu z uczniów, przyjeżdżając do Polski, zostawia w swoim kraju przyjaciół, znajomych, rodzinę. Niełatwo im odnaleźć się w nowej rzeczywistości, więc chcemy im w tym pomóc. Klasy przygotowawcze organizują więc także np. projekty integracyjne i zajęcia na terenie miasta tak, aby potrafiły się po nim poruszać. I wiedziały, jak kupić znaczek na poczcie czy korzystać z komunikacji miejskiej”.

Jak zapisać dziecko do klas przygotowawczych? Gdzie dokładnie znajdują się szkoły objęte programem? Co zyska dziecko w klasie przygotowawczej?

Pełną informację znajdziecie: tutaj  

Przewiń do góry