Menu Zamknij

Rusza cykl szkoleń Domu Pokoju – Stacja Mediacja

Już jutro rozpoczną się pierwsze zajęcia z cyklu warsztatów z zarządzania konfliktem i mediacji w społecznościach szkolnych i lokalnych. Szkolenia dotyczą takich kwestii jak przemoc motywowana uprzedzeniami i mowy nienawiści, prawne podstawy walki z tymi zjawiskami, budowania dialogu i mediacji. Uczestnicy poznają praktyczne narzędzia pracy, np. Community Working, technik mediacyjnych, podstawy facylitacji graficznej, metody GROW i FUKO.

Wszystkie szkolenia odbędą się w Fundacji Dom Pokoju przy Łokietka 5. Na zajęcia Obowiązują zapisy. Formularz zgłoszeniowy znajdziecie tutaj. Na niektóre ze spotkań nie ma już miejsc, zatem spieszcie się.

Szkolenia są finansowane ze środków Gminy Wrocław (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego/Wielokultury.Wrocław) w ramach projektu Pogotowie Mediacyjne i Zarządzanie Konfliktem.

Szczegółowy program warsztatów

24.10.2019 16:00-20:00 MOWA NIENAWIŚCI – MACIEJ MANDELT

Przemoc motywowana uprzedzeniami i mowa nienawiści to niestety nazbyt często pojawiające się zjawiska w przestrzeni publicznej. – czym są i jaki jest ich charakter? Jak rozpoznać przestępstwa motywowane uprzedzeniami? Które cechy osób oraz społeczności narażonych i poszkodowanych są chronione przez polskie prawo, a które nie?

Community Working – czyli jak docierać, pracować i wspierać osoby narażone i poszkodowane przemocą motywowaną uprzedzeniami? Jak wesprzeć i przygotować osobę poszkodowaną oraz świadka do zgłoszenia zawiadomienia na policji/prokuraturze?
Na te pytania i zagadnienia odpowie oraz zaprezentuje Maciej Mandelt ze Stowarzyszenia NOMADA.

 

 

 

 

29.10.2019 17:00-20:00 OKO W OKO Z MEDIATOREM – SZKOLENIE DLA RADNYCH OSIEDLOWYCH – DOROTA WHITTEN [ODWOŁANE]

Fundacja Dom Pokoju od 2015 roku realizuje program Pogotowie Mediacyjne. Gmina Wrocław funduje mieszkańcom Wrocławia, instytucjom i organizacjom darmowe porady mediacyjne i wsparcie w transformowaniu konfliktu we współpracę. Jak to zrobić? Zapraszamy na spotkanie z mediatorką Dorotą Whitten, która opowie, jak może Wam pomóc oraz chętnie skonsultuje problemy, z którymi przyjdziecie.

SZKOLENIE ODWOŁANE. WKRÓTCE PODAMY SZCZEGÓŁY NA TEMAT NOWEGO TEMATU I DATY.

31.10.2019 16:30-20:30 MODERACJA SPOTKAŃ – KAROLINA MRÓZ

Zasady, techniki, metody. Prowadzenie spotkań na tematy ważkie społecznie nie musi być trudne. Jak się do nich przygotować, jak moderować dyskusję i radzić sobie z rosnącymi w trakcie emocjami uczestników, jak sprawić, by były efektywne i prowadziły uczestników do zmian? Przedstawię kluczowe zasady i warsztat moderatora spotkań, techniki moderacyjne i podstawy facylitacji graficznej.

 

 

 

 

4.11.2019 16:00-20:00 PRZECIWDZIAŁANIE RADYKALIZACJI – JACEK PURSKI

Radykalizacja dotyczy pojedynczych osób, całych grup lub społeczności. Polega na negowaniu podstawowych wartości demokratycznych (m.in. równości i różnorodności) oraz rosnącej skłonności do używania przemocy dla osiągnięcia celów ideologicznych. Proces radykalizacji może prowadzić do przestępstw. Radykalizacja dotyczy pojedynczych osób, całych grup lub społeczności. Polega na negowaniu podstawowych wartości demokratycznych (m.in. równości i różnorodności) oraz rosnącej skłonności do używania przemocy dla osiągnięcia celów ideologicznych. Uwrażliwiamy uczestników na problem radykalizacji i przestępstw motywowanych nienawiścią.

Wskazujemy jak powszechne są w społeczeństwie i jak ogromny wpływ mają na nasze bezpieczeństwo. Wyjaśniamy jaka jest specyfika poszczególnych nurtów ekstremistycznych działających w Polsce. Pokazujemy jak zawczasu identyfikować ich członków, opowiadamy jaką posługują się symboliką, kodami, modą itp. Przedstawiamy aspekty prawne przestępstw motywowanych nienawiścią i metody reagowania na tego typu incydenty. Wskazujemy gdzie szukać wsparcia w zapobieganiu i przeciwdziałaniu im, m.in. współpracując z policją, psychologami i innymi podmiotami lokalnymi.  

 

 

 

 

7.11.2019 16:00-20:00 MOWA NIENAWIŚCI II – JOANNA WAJDA

„Ignorantia iuris nocet” /Nieznajomość prawa szkodzi/ – ta maksyma starożytnych Rzymian jest wciąż hołdowana przez prawo. Obowiązujący system zakłada bowiem, że wstępując na drogę procesu jesteśmy w pełni świadomi przepisów, procedur, praw i ciążących na nas obowiązków. Jak zatem przygotować się do procesu karnego, tak aby stać się jego świadomym uczestnikiem? Dlaczego warto być oskarżycielem posiłkowym? Jak liczyć terminy procesowe i dlaczego warto czytać protokoły – będzie się można dowiedzieć podczas szkolenia. Jego tematyka oscylować będzie wokół procesu karnego i nawiązywać do zagadnień poruszonych podczas szkolenia z Mowy Nienawiści.

12.11.2019 16:00-20:00 NARZĘDZIA MEDIACYJNE – NOWE METODY ZARZĄDZANIA KONFLIKTEM – JOANNA POMAGRUK [BRAK MIEJSC]

Szkolenie będzie prowadzone w formie aktywnych warsztatów. W trakcie szkolenia uczestnicy poznają metody oraz techniki ułatwiające rozwiązywanie konfliktów, do których należy między innymi metoda GROW, metoda FUKO, czy technika Walta Disneya..Dzięki wykorzystaniu ćwiczeń oraz licencjonowanych gier szkoleniowych, uczestnicy zdobędą wiedzę przez doświadczenie. 80% czasu szkolenia to praktyczne warsztaty utrwalajace wiedzę i pozwalające na wykorzystanie zdobytych informacji w praktyce. W trakcie warsztatów bazujemy na symulacjach z własnych doświadczeń.

 

 

 

 

14.11.2019 16:30-20:30 PRZEKAZ RZECZNICZY – KAROLINA MRÓZ

Są różne strategie, które przyjmują organizacje i grupy społeczne w relacji z samorządem i innymi kluczowymi partnerami. Jeśli decydujemy się na tę, która prowadzi do dialogu i współpracy, warto zadbać o jakość przekazu naszych celów, propozycji, oczekiwań i problemów. W trakcie warsztatów przedstawimy zasady komunikacji efektywnej, jej narzędzia i popracujemy nad indywidualnymi, konstruktywnymi przekazami rzeczniczymi uczestników.

19.11.2019 16:00-20:00 POROZUMIENIE MIMO RÓŻNIC – MAJA ZABOKRZYCKA

W obliczu coraz głębszych różnic i polaryzacji społecznej, warto rozwijać umiejętności polegające na budowaniu dialogu. Szkolenie jest wprowadzeniem do budowania dialogu według metod Nansen Center for Peace. Czym różni się dialog od debaty? Jakie zadawać pytanie by dotrzeć do sedna i otworzyć rozmówców? Jakie są narzędzia przydatne do analizy konfliktów?

29.11.2019 16:00-20:00 FACYLITACJA SPOTKAŃ – AGATA URBANIK/POGOTOWIE FACYLITACYJNE [BRAK MIEJSC]

Narzędzia facylitacyjne w pigułce. Facylitacja polega na zaprojektowaniu i poprowadzenia takiego procesu w ramach spotkania czy serii spotkań, który pomoże grupie osiągnąć założony cel. Podczas czterogodzinnego warsztatu zajmiemy się podstawowymi narzędziami facylitacyjnymi (takimi jak pytanie, parafraza, czy praca z porządkowaniem treści), pomagającymi prowadzić rozmowę niezależnie od jej tematu.

Szkolenie poprowadzi Agata Urbanik. Facylitatorka, trenerka i badaczka społeczna. Prowadzi Pogotowie Facylitacyjne. Od lat związana z trzecim sektorem. Współzałożycielka Fundacji Pole Dialogu. W swoich działaniach kładzie nacisk na diagnozę potrzeb, tworzenie przestrzeni do konstruktywnej rozmowy i partycypację. Wierzy w rower i planszówki.

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kontrastu
Przewiń do góry