Menu Zamknij

Polish Cinema for Beginners 2019

Polish Cinema for Beginners to cykl przybliżający kino polskie coraz większej grupie mieszkających we Wrocławiu obcokrajowców. Projekcjom towarzyszą prelekcje i spotkania z filmowcami, filmoznawcami i ekspertami, malującymi szerszy kontekst społeczny i historyczny każdego tytułu. Całość odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to, skąd pochodzą – mogli poznawać drogi i bezdroża polskiego kina. 

 

W 12. sezonie Polish Cinema for Beginners pod hasłem On the Road oglądać będziemy polskie filmy, w których kluczowy jest motyw podróży – tej w przestrzeni, i tej metaforycznej. Będą to zarówno klasyczne filmy drogi, ożywiające mit wędrówki przez życie, poszukiwania, wielkiej przygody i wyzwolenia od fałszywych wartości – zobaczymy to zarówno w nagrodzonej Oscarem, słynnej IdziePawła Pawlikowskiego, jak i w Ułaskawieniu – najnowszym dziele Jana Jakuba Kolskiego, docenionym podczas ostatniego festiwalu w Gdyni. Ale motywu podróży poszukiwać będziemy także w kinie gatunkowym – energetycznym Ataku paniki Pawła Maślony, gdzie każdy na swój sposób próbuje oderwać się od rzeczywistości, czy w absolutnym klasyku polskiego kina, przez wielu uważanych za najlepszy polski film wszechczasów – Przypadku Krzysztofa Kieślowskiego. Ten długo zakazany film, używając klasycznej dla road movies opozycji sfery square – „kwadratowego” ładu mieszczańskiej rzeczywistości i właściwej podróży sfery beat (błogość, szczęśliwość), każe zastanowić się, co tak naprawdę kieruje naszym życiem.

Spotkania prowadzi Adam Kruk – krytyk filmowy, dziennikarz i filmoznawca, laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, członek FIPRESCI. 

Program:

Przewiń do góry