Menu Zamknij

Pierwszy we Wrocławiu festiwal Vande Mataram (relacja)

Hindusi to jedna z większych mniejszości narodowych zamieszkujących Wrocław. W tę sobotę zorganizowali pierwszy w naszym mieście festiwal Vande Mataram, na którym świętowano m.in. Dzień Niepodległości Indii.

Niepodległość Indie odzyskały w 1947 roku. A dokładnie 15 sierpnia, kiedy to w Delhi proklamowana została niepodległość od Wielkiej Brytanii. W rezultacie brytyjską kolonię podzielono na dwa państwa – Indie i Pakistan. Podziałowi towarzyszyły przesiedlenia i pogromy. To w tym czasie, w 1948 roku, został zamordowany Mahatma Gandhi, który zasłynął biernym oporem wobec władz brytyjskich, bez uciekania się do przemocy.

Sama Vande Mataram (pol. „wielbię cię, matko) to bengalski wiersz napisany w XIX wieku, który odegrał istotną rolę w indyjskim ruchu niepodległościowym. Na początku XX wieku poemat stał się popularną marszową pieśnią aktywizmu politycznego i indyjskiego ruchu wolnościowego. Został on zakazany przez ówczesny  rząd brytyjski, za jego śpiewanie skazywano na więzienia kolonialne.

Same obchody Dnia Niepodległości Indii we Wrocławiu były bardzo radosne. Po indyjskim hymnie narodowym wystąpili tancerze w tradycyjnych strojach, odbyły się rozmaite warsztaty, w tym warsztaty z noszenia tradycyjnego sari. Była też okazja do poznania podstaw indyjskiej mitologii.

Źródło: Polskie Radio
Fot. Naviin Prabhu

Przewiń do góry