Menu Zamknij

Pamięć o rzezi Ormian

W ostatni piątek obchodzona była 105. rocznica Rzezi Ormian, która upamiętnia ludobójstwo Ormian w latach 1915-1923 i jego ofiary. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest bardzo ważna dla wspólnoty Ormian i nas wszystkich. W Turcji budzi jednak wciąż kontrowersje.

Małgorzata Kwella

24 kwietnia 1915 roku to data pierwszej masowej deportacji około 800 ormiańskich przywódców i intelektualistów ze Stambułu przeprowadzonej przez tureckie wojsko i policję. Był to też wstęp do eskalacji prześladowań, które doprowadziły do śmierci milionów Ormian na ówczesnym terenie Armenii,  obszarze dzisiejszej Turcji. Liczba ofiar sięgnęła blisko 1,5 mln spośród 2,6 mln Ormian, którzy żyli w tamtych czasach w granicach Imperium Osmańskiego.

Rzeź Ormian uchodzi wśród historyków za pierwszą w XX wieku zbrodnię ludobójstwa. I choć fakt ten uznało obecnie ok. 30 krajów na świecie, w tym Polska, Niemcy, USA (a ostatnio także Syria), w Turcji budzi ono duże kontrowersje. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan nie uznaje winy Turcji w ludobójstwie, wyjaśniając, że czystki były wynikiem “okoliczności uwarunkowanych” I wojną światową. Rząd turecki kwestionuje też liczbę ofiar i nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Armenią, a granica między nimi pozostaje zamknięta.

Innego zdania są tureccy intelektualiści, którzy w 2008 roku zamieścili w internecie list, w którym przepraszają za masakrę Ormian w czasie I wojny światowej. Jak czytamy w liście podpisanym przez 2,5 tysiąca osób:

„Moje sumienie nie akceptuje tego, że pozostajemy bezduszni i negujemy Wielką Katastrofę, której Ormianie doznali w imperium osmańskim w 1915 roku. Odrzucam taką niesprawiedliwość, podzielam uczucia i cierpienie moich ormiańskich braci i przepraszam ich” 

24 kwietnia każdego roku społeczność ormiańska na całym świecie obchodzi rocznicę rozpoczęcia eksterminacji. Marsze upamiętniające rzeź Ormian organizowane są również w Polsce.  We Wrocławiu Towarzystwo Ormian Polskich upamiętniło rocznicę pod chaczkarem przy skwerze Ormiańskim. 

Źródła:

Polskie Radio
Gazeta Wyborcza

Fot.: Towarzystwo Ormian Polskich

 

 

 

Przewiń do góry