Menu Zamknij

O hejcie w sporcie w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr

W ubiegłym tygodniu w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się konferencja pt. #hejty –  poznaj hejt od środka”. Głównym tematem spotkania był hejt w świecie sportu. Można było się dowiedzieć o tym czym jest hejt, skąd się bierze oraz jakie są jego skutki i jak sobie z nim radzić.

Wśród zaproszonych gości byli: dr Katarzyna Serafińska i dr hab. Marcin Czerwiński oraz Róża Gumienna (zawodniczka sportów walki), Bartosz Huzarski (były kolarz), Karolina Piśla (siatkarka #VolleyWrocław), Krystian Janisz (rzecznik prasowy #VolleyWrocław) i Robert Mkrtchyan (piłkarz sekcji blindfootballu Śląska Wrocław).

Goście przedstawili hejt od strony psychologicznej i komunikacyjnej, ale także opowiedzieli o własnych doświadczeniach, kiedy sami musieli się zmierzyć zarówno z hejtem, jak i hejterami.

„Poziom hejtu rośnie proporcjonalnie do popularności. Im szersza publiczność, tym więcej nienawiści. Najintensywniej odczułam to, paradoksalnie, po wygranej walce, po moim największym sukcesie. Zdobyłam pas federacji, dla której walczyłam, a mnóstwo osób pisało w komentarzach, że miałam szczęście, że walka była nudna, że lepiej było zmienić kanał niż oglądać tę żenadę. Niektórzy pisali też, że kobiety są w kickboxingu kompletnie niepotrzebne. Wtedy jeszcze się tym mocno przejmowałam i zamiast się cieszyć to kilka dni siedziałam w domu płacząc” –  opowiadała Róża Gumienna.

Mimo powagi tematu i bolesnych wątków, całe wydarzenie zakończyło się bardzo pozytywnym wnioskiem. Według niego warto próbować walczyć z hejtem… przeobrażając go w coś dobrego.

– Powinniśmy nauczyć się przekuwać hejt w pozytywną energię, która nas nakręca i motywuje. – stwierdził Bartosz Huzarski.

Organizatorami konferencji byli studenci II roku dziennikarstwa sportowego na Uniwersytecie Wrocławskim

Tekst: Łukasz Leski

Przewiń do góry