Kalendarium
14 października 2021
Całodniowe
Bruno Schulz. Festiwal 2021

Bruno Schulz. Festiwal powstał w 2012 roku jako forma uczczenia pamięci jednego z najwybitniejszych europejskich prozaików, przypomnienie jego dzieła oraz święto literatury i sztuki. Prym podczas tegorocznej edycji będą wiodły spotkania autorskie. W ubiegłych miesiącach ukazało się zbyt dużo ważnych książek, by nie porozmawiać chociaż o części z nich i nie zadać wielu istotnych pytań.
W programie nie może też zabraknąć wielogłosowych dyskusji oraz pokazów filmowych.
Ze szczegółowym harmonogramem wydarzeń można się zapoznać na stronie festiwalu.
–
"Nowacy" - akcja artystyczna Jany Shostak

Artystka Jana Shostak zaprasza na spacer z „nowakami”. To słowo, które dotychczas nie istniało w języku polskim, utworzone od przymiotnika „nowy/nowa”. Artystka proponuje wprowadzenie „nowaków” jako zamiennika słowa „uchodźca’’, które postrzega jako stygmatyzujące.
Sama artystka tak opisuje swoje działanie: „Za pomocą mediów społecznościowych i masowego przekazu próbuję rozpowszechnić nieistniejący dotąd w oficjalnym obiegu rzeczownik pospolity nowak, który jest homonimem do najpopularniejszego nazwiska w Polsce. Za pomocą fali medialnej, w tym uczestnictwa w programie Słownik polsko-polski i licznych audycjach radiowych oraz wywiadów zamieszczanych w prasie i internecie, zaszczepiam to słowo do przestrzeni języka”. Spacer jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych osób. Start przy Przejściu Dialogu o godzinie 13:00.
Więcej informacji TUTAJ
–
Czy potrzebne są nam nowe słowa?

Podczas debaty chcemy się wspólnie zastanowić, co wyrażają słowa „cudzo-ziemiec”, „obco-krajowiec” i dlaczego powszechnie mówimy „na Ukrainie”. Czy o tych, którzy są nietutejsi lub o tym, co nie nasze można mówić inaczej, a jeśli tak – to jak i dlaczego? Z drugiej strony – czy język polski jest przyjazny dla migrantów i migrantek? Czy da się go zmieniać lub upraszczać w sposób, który wyrażałby solidarność/partnerstwo/równość i przysłowiową „polską gościnność”?
Zapisy: https://bit.ly/CZYPOTREZBNE
Więcej informacji TUTAJ