Kalendarium
22 lipca 2020
– 29 lipca 2020
Europejska Noc Literatury: Podróż

Literackie święto z powodu pandemii koronawirusa zamiast wiosną odbędzie się latem: na 9. odsłonę wydarzenia Strefa Kultury Wrocław zaprasza już 29 sierpnia.
Temat oraz lokalizacja tegorocznej edycji Europejska Noc Literatury, ogłoszone na początku roku, pozostają niezmienne. Kuratorem 9. odsłony wrocławskiego wydarzenia jest dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski_oficjalnie. To właśnie on jest autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury 2020, która odbędzie się pod hasłem „Podróż”.
Kluczem doboru tekstów nie będzie ani ich gatunek (powieść czy reportaż), ani data wydania (w programie pojawią się zarówno nowości, jak i literackie klasyki): zamiast tego wybrane książki połączy motyw szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, zmiany miejsca pobytu, emigracji, ucieczki, turystyki, komunikacji. Wybrane fragmenty ułożą się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy.
Jak co roku, 10 wybranych przez kuratora fragmentów dzieł europejskiej literatury zinterpretowane zostanie na żywo przez 10 aktorek i aktorów w 10 wyjątkowych, na co dzień trudno dostępnych lokalizacjach. Miejsca czytań w tym rozsiane będą na osiedlu Powstańców Śląskich.
Książki tegorocznej edycji Europejska Noc Literatury:
„Czarodziejska góra” Tomasza Manna Wydawnictwo MUZA SA,
„Granica. Na krawędzi Europy” Kapka Kassabova Wydawnictwo Czarne
"Leksykon miast intymnych” Jurija Andruchowycza Wydawnictwo Czarne
„Lato z Homerem” Sylvaina Tessona Oficyna Literacka Noir sur Blanc
„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk Wydawnictwo Literackie
„Szlaki. Opowieści o wędrówkach” Roberta MacFarlane Wydawnictwo Poznańskie
„Mapa i terytorium” Michela Houellebecqa, Wydawnictwo W.A.B.
„Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym” Jennie Dielemans Wydawnictwo Czarne
„Buntowniczki” Charlotte Gordon Wydawnictwo Poznańskie
„Moja walka” Karla Ovego Knausgårda Wydawnictwo Literackie
Europejska Noc Literatury zagościła we Wrocławiu po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Organizowane co roku wydarzenie na stałe już wpisało się w kulturalny kalendarz Wrocławia. W poprzedniej edycji, która odbyła się na osiedlu Plac Grunwaldzki pod kuratelą krytyczki Justyny Sobolewskiej, udział wzięło ponad 12 000 czytelniczek i czytelników.
Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu jest Strefa Kultury Wrocław
Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.
–
Once upon a tree - Interdisciplinary youth project 2020

𝐓𝐇𝐄 𝐈𝐍𝐓𝐄𝐑𝐍𝐀𝐓𝐈𝐎𝐍𝐀𝐋 𝐎𝐍𝐋𝐈𝐍𝐄 𝐖𝐎𝐑𝐊𝐒𝐇𝐎𝐏 𝐎𝐍 𝐄𝐍𝐕𝐈𝐑𝐎𝐍𝐌𝐄𝐍𝐓𝐀𝐋 𝐂𝐇𝐀𝐍𝐆𝐄
𝑫𝑶 𝒀𝑶𝑼?
- care about the environment?
- want to meet new environmental-friendly people?
- want to inspire others and be inspired by others?
- like various forms of education and art?
𝑨𝑹𝑬 𝒀𝑶𝑼?
- a creative creature
- aged between 12-30*
- communicating in English
- open-minded and keen to develop and discover
𝑯𝑶𝑾?
Surrounded by empathy we are constantly climbing up the ladder of humanity. Building strong relationships between people and nature we connect art, ecology and education under the creative umbrella of common actions. We create collectiveness by joining individuals under the common goal of constant creation and expression.
We point the direction, never the path.
𝑾𝑯𝑨𝑻?
Driven by creative interdisciplinary initiatives for the youth we created the long-lasting educational program “Once upon a tree” to emphasize the role of the tree in the cultural and social field. During 3 stages of the project (see below), we would work over environmental issues, brainstorming about major environmental and sustainability challenges of the modern world.
Through over the project, participants are going to be guided by experienced leaders whose work is based on the principles of non-formal education and intercultural learning. First phase of the project includes 14 on-line meetings.
𝐇𝐎𝐖 𝐓𝐎 𝐀𝐏𝐏𝐋𝐘?
Please fill and submit the following application form till 12.06.2020, 23:59
Application form: bit.ly/application-form-phase-1-formularz-zgloszeniowy
In case of any questions, please write email to project coordinator: 𝐚.𝐦𝐚𝐳𝐮𝐫𝐤𝐢𝐞𝐰𝐢𝐜𝐳@𝐟𝐞𝐫.𝐨𝐫𝐠.𝐩𝐥
𝐈𝐒 𝐓𝐇𝐄𝐑𝐄 𝐀𝐍𝐘 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐂𝐈𝐏𝐀𝐓𝐈𝐎𝐍 𝐅𝐄𝐄?
Everything is 𝐟𝐫𝐞𝐞. You can participate in a fully covered project
The project is organized by Fundacja EkoRozwoju and Ladder Team Foundation.
Co-financed by the Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland.
*If you want to contribute to the project there is no age limit so contact us.
_______________________________
Zachęcamy do dołączenia do międzynarodowych warsztatów online.
𝑪𝒁𝒀 𝑻𝒀?
- dbasz o środowisko
- chcesz poznać nowych ludzi przyjaznych dla środowiska
- chcesz inspirować innych i być inspirowanym
- lubisz obcować z różnymi formami edukacji i sztuki
𝑱𝑬𝑺𝑻𝑬Ś?
- twórczym stworzeniem
- w wieku 12-30 *
- w stanie porozumiewać się w języku angielskim
- otwarty i chętny do rozwoju i odkrywania
𝐁Ą𝐃Ź𝐌𝐘 𝐖𝐒𝐏Ó𝐋𝐍𝐈𝐄!
𝑱𝑨𝑲?
Empatycznie wspinamy się na kolejne szczeble ludzkości. Budując silne relacje człowieka z naturą gromadzimy sztukę, ekologię i edukację pod twórczym parasolem wspólnych działań. Tworzymy całość z części, z których każda jest całością samą w sobie – spoiwem jest współdzielony cel ciągłego tworzenia i wyrażania się.
Wskazujemy kierunek, nigdy drogę.
𝑪𝑶?
Kierując się kreatywnymi interdyscyplinarnymi inicjatywami dla młodzieży, stworzyliśmy długofalowy program edukacyjny „Było sobie drzewo”, aby podkreślić jego rolę w kulturze i społeczeństwie. Podczas 3 etapów projektu (patrz poniżej) będziemy pracować nad kwestiami środowiskowymi, burzy mózgów na temat głównych wyzwań środowiskowych i zrównoważonych współczesnego świata.
W trakcie projektu uczestnicy będą prowadzeni przez doświadczonych liderów, których praca opiera się na zasadach edukacji nieformalnej i uczenia się międzykulturowego. Pierwsza faza projektu obejmuje 14 spotkań on-line.
𝐉𝐀𝐊 𝐀𝐏𝐋𝐈𝐊𝐎𝐖𝐀Ć?
Proszę wypełnić i przesłać poniższy formularz zgłoszeniowy do 15.06.2020, 23:59
📝 Link do aplikacji: bit.ly/application-form-phase-1-formularz-zgloszeniowy
W razie jakichkolwiek pytań proszę pisać e-mail do koordynatora projektu: 𝐚.𝐦𝐚𝐳𝐮𝐫𝐤𝐢𝐞𝐰𝐢𝐜𝐳@𝐟𝐞𝐫.𝐨𝐫𝐠.𝐩𝐥
𝐂𝐙𝐘 𝐔𝐂𝐙𝐄𝐒𝐓𝐍𝐈𝐂𝐓𝐖𝐎 𝐉𝐄𝐒𝐓 𝐏Ł𝐀𝐓𝐍𝐄?
Wszystko jest 𝐝𝐚𝐫𝐦𝐨𝐰𝐞. Możesz wziąć bezpłatny udział w projekcie dzięki dofinansowaniu Fundacji EkoRozwoju i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Organizatorem projektu jest Fundacja EkoRozwoju i Fundacja Ladder Team.
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego
Więcej informAcji o wydarzeniu tutaj.
–
Black lives matter w Polsce: priorytety, potrzeby, przyszłość II

Co teraz? Co dalej?
Nasilające się przejawy ksenofobii i rasizmu w Polsce oraz polaryzacja społeczna - także wokół zagadnień związanych z różnorodnością społeczną i równym traktowaniem, wymagają radykalnej wyobraźni oraz wypracowania nowych form myślenia i działania. Zapraszamy na rozmowę z dr Margaret Amaką Ohią-Nowak i Bumim Phillipsem, podczas której zastanowimy się nad tym, jak skutecznie umacniać pozycję osób pochodzenia afrykańskiego w Polsce, nad różnymi formami i podejściami do reprezentacji siebie i swojej grupy w debacie publicznej oraz nad potrzebą wzmacniania środowiska osób pochodzenia afrykańskiego od wewnątrz – zgodnie z podejściem collective-care.
Pierwsze spotkanie pod hasłem „Black lives matter w Polsce: priorytety, potrzeby, przyszłość” odbyło się na początku lipca z okazji trzynastych urodzin Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS). Poruszyliśmy wtedy wiele istotnych wątków (m.in. rasizmu systemowego, sytuacji kobiet pochodzenia afrykańskiego w Polsce, roli sojuszniczek i sojuszników), które chcemy kontynuować, pogłębiać i rozwijać. Dlatego spotykamy się po raz drugi, tym razem w dodatkowym kontekście - znając już wyniki wyborów prezydenckich. Punktem wyjścia do obu spotkań są protesty organizowane przez Black Lives Matter w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.
Rozmowa będzie rejestrowana w celu przetłumaczenia rozmowy na inne języki oraz udostępnienia jej osobom niemówiącym po polsku a także osobom, które nie mogły wziąć udziału w spotkaniu. Nagranie będzie udostępniane w kanałach komunikacyjnych FRS.
W rozmowie wezmą udział
Dr Margaret Amaka Ohia-Nowak (Margaret Ohia-Nowak Komunikacja Międzykulturowa): językoznawczyni, kulturoznawczyni i filmoznawczyni. Trenerka kompetencji międzykulturowych i edukatorka antydyskryminacyjna. Obroniła doktorat pt. Przejawy rasizmu w polszczyźnie w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Stypendystka Fulbrighta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i stażystka w Centre for Race, Ethnicity and Migration w Londynie. Koordynatorka i uczestniczka projektów badawczych i kampanii antyrasistowskich w Polsce i za granicą. Członkini Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego (SPPA) i Society for Intercultural Education, Training and Research (SIETAR Polska). Jej zainteresowania badawcze to przede wszystkim krytyczna analiza dyskursu oraz studia nad stereotypami i dyskryminacją językową, a w szczególności badania nad mikroagresją i rasizmem strukturalnym. Margaret Amaka jest córką Polki i Nigeryjczyka. Od kilku lat mieszka koło Lublina.
[Link do spotkania: https://zoom.us/j/91651899520]
Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.