Kalendarium
30 czerwca 2020
–
I Forum Asystentek i Asystentów Międzykulturowych oraz Romskich

30.06.2020 r. odbędzie się pierwsze Ogólnopolskie Forum Asystentek i Asystentów Międzykulturowych oraz Romskich (spotkanie online)!
Celem Forum jest stworzenie przestrzeni dla asystentek/ów międzykulturowych i romskich, aby:
- poznać się wzajemnie,
- wymienić doświadczeniami związanymi z pełnieniem funkcji
asystentek i asystentów w różnych szkołach i w różnych miejscach Polski,
- wzmacniać środowisko zawodowe asystentek i asystentów,
- inicjować i planować wspólne działania mające na celu budowanie pozytywnego wizerunku asystentek i asystentów w szkołach, w społecznościach lokalnych oraz w systemie edukacji.
Planujemy, że spotkania Forum będą odbywały się cyklicznie.
Jeżeli:
- jesteś lub byłaś/eś Asystentką Międzykulturową lub Asystentem Międzykulturowym w szkole,
- jesteś lub byłaś/eś Asystentką lub Asystentem Edukacji Romskiej
- pełnisz lub pełniłaś/eś w szkole funkcję pomocy nauczyciela,
- przygotowujesz się do pełnienia którejś z tych funkcji
-------------------------------------------------
Spotkanie jest organizowane w ramach działań Koalicji na rzecz wzmacniania roli asystentek/ów międzykulturowych oraz romskich, która powstała z inicjatywy Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS) w październiku 2019 r. Koalicję tworzą organizacje, instytucje publiczne oraz osoby prywatne z całej Polski.
Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.
–
Lekcja online: Postawy wobec Żydów

Fundacja Bente Kahan zaprasza na otwartą lekcję historii online z Łukaszem Migniewiczem!
Antysemityzm w Europie nie był upiornym pomysłem nazistów, którzy pragnęli znaleźć winnego niemieckiej przegranej w Wielkiej Wojnie - jako zjawisko funkcjonował co najmniej od średniowiecza.
W XVIII i XIX w. wobec stopniowej integracji wrocławskich Żydów wydawał się on zjawiskiem marginalnym. Jednak dojście do władzy brunatnych koszul pod przewodnictwem Hitlera na nowo rozbudziło antysemickie resentymenty. Większość społeczeństwa niemieckiego była obojętna wobec Żydów, część sprzyjała nazistom. Była jednak grupa, która starała się im pomóc lub chociaż zaprotestować przeciwko segregacji i postępującej dehumanizacji...
Łukasz Migniewicz - historyk, doktorant UWr. Współpracuje z Wrocławskim Towarzystwem Miłośników Historii. Jest autorem artykułów poświęconych historii wieków średnich, zagadnieniom społecznym i związanym z historią klimatu oraz antysemityzmem przed wiekami. Prowadzi badania nad warunkami pracy i życia robotników wrocławskich fabryk po II wojnie światowej, medalami śląskimi oraz historią klęsk żywiołowych, epidemii i zniszczeń na przestrzeni dziejów, w tym wpływem klimatu na przemiany społeczne i polityczne w przeszłości. Zajmuje się także problematyką Holokaustu oraz prześladowań nad społecznościami żydowskimi w tym ikonografią antysemicką.
Link do wydarzenia: https://webinarswroclaw.clickmeeting.com/lekcja-online-lekcja-online-postawy-wobec-zydow
Projekt sfinansowany ze środków Gminy Wrocław w ramach projektu Nauka o Holokauście dla lepszej przyszłości.
Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.