Menu Zamknij

Joachim Gauck uhonorowany Nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Dzisiaj były prezydent Republiki Federalnej Niemiec, Joachim Gauck, odebrał z rąk prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego za „budowę pojednania europejskiego w duchu prawdy i sprawiedliwości”.

Jan Nowak-Jeziorański ustanowił nagrodę wespół z Kolegium Europy Wschodniej, miastem Wrocławiem, Uniwersytetem Wrocławskim i Zakładem Narodowym im. Ossolińskich w 2004 r. Od tamtego czasu jest ona wręczana co roku w rocznicę częściowo wolnych wyborów 1989 – osobie lub instytucji przedstawiającej „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”. 

Joachim Gauck – duchowny luterański, później publicysta, autor książek, bezpartyjny działacz polityczny, a w końcu prezes Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi i prezydent Republiki Federalnej Niemiec w latach 2012-2017 – jest 16. osobą, uhonorowaną nagrodą, uważaną w Polsce za jedną z najbardziej prestiżowych.

Joachim Gauck zawsze doceniał wagę relacji polsko-niemieckich. W 50. rocznicę  Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich („Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”) mówił o doniosłości tego aktu dla obu narodów.

Obecna kanclerz Niemiec Angela Merkel mówiła o prezydencie Gaucku jako o „prawdziwym nauczycielu demokracji” i „nieugiętym adwokacie wolności, demokracji i sprawiedliwości”. „The Wall Street Journal” opisał go jako jednego z ostatnich przywódców protestów za żelazną kurtyną, który przewodził własnemu krajowi po przemianach w 1989.

Przemówienie Joachima Gaucka po odebraniu nagrody w poniższej retransmisji uroczystości we Wrocławiu: tutaj

Źródło: www.wroclaw.pl

Przewiń do góry