Menu Zamknij

Jak prowadzić działania międzykulturowe online?

Jeszcze dwa miesiące temu ciężko było wyobrazić sobie, że nauczanie na odległość stanie się codzienną praktyką. Tymczasem dzisiaj wiele organizacji pozarządowych nie tylko organizuje zajęcia online, ale uczy także, jak to robić.

Małgorzata Kwella

Z inicjatywą wsparcia w organizacji pracy zdalnej wyszło wiele wrocławskich organizacji pozarządowych. Udowadniają one, że zajęcia online wcale nie muszą być nudne i monotonne. Narzędzia do prowadzenia ciekawych i angażujących uczniów lekcji online przedstawił wczoraj WrOpenUp na bezpłatnym szkoleniu Narzędzia pracy zdalnej w warsztacie nauczycielaZajęcia odbyły się w małych grupach. Nauczyciele – oprócz podstawowych narzędzi pracy online – otrzymali także manual. Następne spotkanie już 22 maja. 

O szybkim i sprawnym przejściu na formułę online w pracy edukacyjnej z dziećmi opowie 21 maja Magda Szymańska. Bezpłatne szkolenie jest adresowane do przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych, nauczycielek i nauczycieli oraz innych osób, które interesują się tematem prowadzenia warsztatów online dla dzieci.

Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość porozmawiania m.in. o tym, które z zajęć w ofercie Fundacji  Go’n’act zostały wdrożone online, a które nie i dlaczego. Będzie też okazja, aby przekonać się,  jak w tej (ograniczonej) formule realizować cele edukacyjne spotkań i jakie rozwiązania techniczne zdecydowano się wdrożyć. Nie zabraknie również przykładów aktywności realizowanych z dziećmi online.

Innymi organizacjami, które przybliżają działania online są  Przed·Pokój H13, Stowarzyszenie TuRazem („HereTogether” Association) i Akademia Skutecznej Edukacji. Organizacje te przeprowadzają szkolenia Jak działać online? – bezpłatne szkolenia dla NGO, które pomogą w organizacji zdalnej działalności. Przedstawione zostaną nie tylko narzędzia pozwalające na komunikację online, ale także rozwiązania chmurowe (GSuite, Office 365) oraz środki umożliwiające przeprowadzenie burzy mózgów czy prezentację treści. Szkolenia odbywają się w każdy poniedziałek o 17:00.

W nauce online nie można zapomnieć również o stałej komunikacji oraz wzajemnej pomocy przy realizacji wspólnych projektów. Organizatorem spotkań, których celem jest udzielenie wsparcia i informacji dla osób pracujących z dziećmi i rodzicami obcojęzycznymi w klasach przygotowawczych we Wrocławiu, są  Wielokultury Wrocław.

W każdy wtorek w godzinach 17-18 odbywają się konsultacje online dla nauczycieli z Klas przygotowawczych, które pozwalają na wspólną wymianę dobrych praktyk, wiedzy dotyczącej form uczenia online oraz informacji o aktualnych formach wsparcia we Wrocławiu dla uczniów i rodziców obcojęzycznych. Grupa przeznaczona jest dla chętnych nauczycieli i asystentów międzykulturowych pracujących w klasach przygotowawczych we Wrocławiu. Jeśli chcesz wziąć udział w spotkaniu, zapisz się na adres mailowy: manuela.plizga-jonarska@wcrs.wroclaw.pl

Oprócz konsultacji dla nauczycieli odbywają się również spotkania online dyrektorów szkół prowadzących klasy przygotowawcze. Chodzi przede wszystkim o możliwość konsultacji międzykulturowych z WCRS oraz konsultacji organizacyjnych z przedstawicielem Departamentu Edukacji UM Wrocławia. Spotkania odbywają się  co drugi czwartek w godzinach 14-15.

Przewiń do góry