Menu Zamknij

Aktualności

Wychodząc naprzeciw potrzebom migrantów i migrantek otwieramy kolejne punkty informacji i aktywności WroMigrant. Punkty mają ułatwić nowym wrocławianom i wrocławiankom odnalezienie się we Wrocławiu poprzez wsparcie informacyjne w wielu ważnych sprawach codziennych i urzędowych. Punkty WroMigrant znajdują się na Starym Mieście, Tarnogaju oraz Psim Polu. Otwierając nowe punkty chcieliśmy ułatwić dostęp do informacji osobom nie mieszkającym w ścisłym centrum miasta. Dokładne adresy znajdziecie po...Więcej »
Pierwszy cykl “ Warsztatów Mikrograntów” edukacyjnych organizowany przez wrocławski program Mikrograntów pt. “Pamięć miejsca - pamięcią jego mieszkańców” odbędzie się 22 i 23 lutego w godzinach 11:00-15:00.  Warsztaty to możliwość spotkania teorii z praktyką. Panele poświęcone wybranym zagadnieniom z realizacji projektów dla lokalnej społeczności i swojego otoczenia poprowadzą  Aleksandra Błędowska oraz Justyna TIna Rudnicka.  Projekty pamięciowe polegają na wspólnym odkrywaniu przeszłości dan...Więcej »
Fundacja Kalejdoskop Kultur we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego ogłasza nabór do Szkoły asystentów międzykulturowych. Pilotażowy program ma umożliwić przeszkolenie kandydatów na asystentki i asystentów kulturowych, a wybrani kandydaci zostaną zatrudnieni we wrocławskich szkołach w roku szkolnym 2020/2021 oraz 2021/2022. Aplikacje można nadsyłać do 13 marca. Projekt wykształcenia asystentek i asystentów kulturowych to kolejna inicjatywa na rzecz migrantów we Wrocławiu. Między...Więcej »
Zgłoszenie projektu do 22. Edycji Mikrograntów możliwe jest jeszcze do piątku (14 lutego). Do tego czasu można zgłaszać swoje pomysły na ciekawe działania we Wrocławiu z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, rekreacji i edukacji oraz inne o charakterze kulturotwórczym i więziotwórczym.. Co ważne swój udział w programie może zgłosić każdy mieszkaniec i mieszkanka Wrocławia, niezależnie od narodowości, religii czy pochodzenia.  Celem programu koordynowanego przez Strefę Kultury Wrocław i Fund...Więcej »
10 lutego odbędą się we Wrocławiu obchody okrągłej "80 Rocznicy Masowych Zsyłek Polaków na Sybir" organizowane przez wrocławski oddział Związku Sybiraków.  Wydarzenia, które ma upamiętnić nachodząca uroczystość, rozegrały się dokładnie 80 lat temu. W 1940 roku w trzech zsyłkach przeprowadzonych przez Związek Radziecki (10 lutego, 10 kwietnia oraz 23 czerwca) kilkaset tysięcy Polaków z Kresów Wschodnich zostało przymusowo przesiedlonych na tereny Syberii. Masowe zsyłki uznaje się obecnie za dr...Więcej »
Radio Rodzina rozpoczyna nowy cykl audycji pod hasłem „Wielokulturowi wrocławianie 2020”. Celem inicjatywy jest oddanie głosu dwukulturowym, trzykulturowym i wielokulturowym wrocławianom i wrocławiankom, którzy będą współautorami audycji. Mijamy się na co dzień na ulicy, uczelni czy w pracy. Nieczęsto jednak mamy możliwość poznania się bliżej, zapytania o osobistą historię czy doświadczenia z życia w Polsce. Cykl rozmów ma zachęcić do dyskusji na temat wielokulturowości nie tylko w kontekście n...Więcej »
Umowa o wyjściu z Unii została już zatwierdzona przez Parlament Europejski w Brukseli. W głosowaniu 621 europosłów było za, 49 przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu. Nie jest to jednak jednoznaczne z zakończeniem procesu Brexitu, ten będzie trwał prawdopodobnie jeszcze przez 11 miesięcy. Porozumienie przewiduje bowiem możliwość wydłużenia albo skrócenia okresu przejściowego, w zależności od potrzeb. W praktyce od 1 lutego Wielka Brytania nie będzie już członkiem Unii Europejskiej. Nie wpłyni...Więcej »
W ten czwartek Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej organizuje wielką parapetówkę z okazji otwarcia Centrum "Nowe Łąki" w oficynie przy ulicy Traugutta 81. Nowa placówka rozpoczęła działalność już 8 stycznia bieżącego roku i ma stać się miejscem spotkań dla wszystkich: seniorów, młodzieży, dzieci, a także migrantów i migrantek. Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej jest częścią realizacji unijnego projektu „Utworzenie wielofunkcyjnych miejsc aktywności społeczności lokalnej na Przedmieściu Oławski...Więcej »
75 lat temu lat temu został wyzwolony obóz koncentracyjny Auschwitz. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji odbędą się w poniedziałek we Wrocławiu różne wydarzenia towarzyszące. O godz. 18:30 w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem, (ul. Włodkowica 5) rozpocznie się spotkanie z Krzysztofem Rozenem, członkiem Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. ...Więcej »
Z każdym rokiem Wrocław staje się domem dla coraz to większej liczby osób pochodzących z Europy i reszty świata. Niektórzy zostają tu na chwilę, inni, zauroczeni miastem i Dolnym Śląskiem, osiedlają się na stałe. Kim są ci ludzie? Jakie skutki mają współczesne migracje do Wrocławia? Kiedy przybysz staje się wrocławianinem i co to oznacza? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy Sympozjum"Host & Hospitable City - Foreigners in Wroclaw", które odbędzie się już w ten piątek,...Więcej »
Jeszcze do 3 lutego potrwa w Muzeum Współczesnym Wrocławia wystawa „Polska gościnność”. Wydarzeniem towarzyszącym wystawie jest cykl rozmów odwołujących się do tematu gościnności nie tylko w wymiarze makro, ale także w kontekście całego Wrocławia. Do cyklu "Rozmów" zaproszeni są zarówno migrantki i migranci, którzy chcą podzielić się swoim doświadczeniem, jak również wrocławianki i wrocławianie, których ciekawią prawdziwe historie. Podczas drugiego spotkania poznamy Alę Savashevich oraz Olgę Sv...Więcej »
Kościół Katolicki w Polsce w dniu 17 stycznia obchodzić będzie XXIII Dzień Judaizmu. Z tej okazji Archidiecezja Wrocławska przygotowała trzydniowy (od 15 do 17 stycznia) cykl spotkań związanych z nadchodzącym świętem. Hasło przewodnie całego wydarzenia pochodzi z Księgi Wyjścia i nawiązuje do obowiązku należytego świętowania dnia szabatu (Wj 20,8). Na tym przykazaniu oparta zostanie również Liturgia Słowa Bożego. Wydarzenie obchodzone jest we Wrocławiu już po raz osiemnasty. Obchody rozpoczynaj...Więcej »
Przewiń do góry