Menu Zamknij

Aktualności

Część wrocławian obchodzi Boże Narodzenie 14 dni po świętach katolickich – 7 stycznia. Są to chrześcijanie obrządków wschodnich, między innymi grekokatolicy i prawosławni. Różnica w datach wywodzi się z tego, że kościoły obrządku wschodniego posługują się juliańskim kalendarzem, natomiast kościoły katolickie używają kalendarza gregoriańskiego. Tradycyjnie święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się wieczorem 6 stycznia. Wigilijny wieczór przed Bożym Narodzeniem nazywany jest Świętym wieczorem. W ...Więcej »
2020 rok dobiega końca, a koniec roku lubi podsumowania. Dla nas 2020 zapisuje się jako rok wytężonej pracy, wielu zmian, ale i rozwoju ekipy WroMigrant. Od początku roku, skontaktowało się z nami ponad 600 osób z pytaniami z zakresu legalizacji pobytu, edukacji, opieki medycznej i innych. Wspólnie zastanawialiśmy się nad prawie 900 sprawami. Byliśmy także dla Was wsparciem podczas szybko zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej. Rok 2020 zaczęliśmy z jedną konsultantką. Dziś konsultacji ...Więcej »
Wraz z ekipą Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego przesyłamy Wam serdeczne życzenia świąteczne – zdrowia, optymizmu i otwartości na drugiego człowieka. Jednocześnie informujemy, że Punkt Informacji i Aktywności dla Migrantów/ek WroMigrant będzie nieczynny w dniach 24-25.12. W tych dniach nie udzielamy konsultacji telefonicznych i mailowych. Czekamy na Was w poniedziałek, 28.12.  Wesołych Świąt! ...Więcej »
1 POSTANOWIENIA OGÓLNE Celem Konkursu jest promocja inicjatywy “WroMigrant – świąteczny konkurs na podzielenie się wspomnieniem”.  Niniejszy Regulamin (zwany dalej „Regulaminem”) określa warunki uczestnictwa w Konkursie prowadzonym pod nazwą “Świąteczny konkurs na podzielenie się wspomnieniem”. Organizatorem Konkursu oraz przekazującym nagrodę w rozumieniu art. 919 kodeksu cywilnego jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego z siedzibą: Plac Dominikański 6, 6 50-159 Wrocław. Konkurs ...Więcej »
18 grudnia świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Migrantów. Tego dnia w 1990 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Międzynarodową Konwencję o ochronie praw wszystkich pracowników migrujących i członków ich rodzin. 10 lat później w naszych kalendarzach pojawił się Międzynarodowy Dzień Migrantów. Obchody tego dnia mają przyczynić się do przestrzegania praw człowieka oraz podstawowych wolności wszystkich osób żyjących poza krajem swojego pochodzenia. Kim są migranci? Obecnie nie istnieje wspólnej m...Więcej »
Wrocławscy radni 17 września 2020 zdecydowali o przystąpieniu Wrocławia do Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi. Już w grudniu Wrocław oficjalnie został przyjęty do sojuszu. Stolica Dolnego Śląska jest na razie pierwszym i jedynym przedstawicielem Polski w Koalicji. Europejska Koalicja Miast Przeciwko Rasizmowi (European Coalition of Cities against Racism, ECCR) to ruch społeczny europejskich miast na rzecz walki z rasizmem. Inicjatywa została powołana przez UNESCO w 2004 roku w Nory...Więcej »
Ruszył nabór na kurs języka polskiego dla obcokrajowców spoza UE "Let’s mów!" Ten kurs nie przypomina lekcji w szkole. Zamiast wykładów Fundacja MODE - move and develop foundation przygotowała mnóstwo gier, zabaw językowych i okazji do gorących dyskusji.  Stawiają na naukę przez praktykę. W dobrej atmosferze i kompletnie nieszablonowo. Kto może uczestniczyć: ➔ Pełnoletni migranci spoza Unii Europejskiej mieszkający na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska Podstawowe informacje: ➔ 128 godzin lek...Więcej »
Miasto Wrocław ogłosiło konkurs na dotację dla NGOS-ów “TOŻSAMOŚĆ KULTUROWA I DIALOG WARTOŚCIĄ LOKALNEJ WSPÓLNOTY WROCŁAWIAN 2021”. Działanie w ramach konkursu muszą mieścić się w obszarach: dialogu międzykulturowego, promowania otwartości i różnorodności; podnoszenia kompetencji edukatorów, opiekunów, nauczycieli i społeczności lokalnych w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji, mowie nienawiści i przemocy motywowanej uprzedzeniami; edukacji patriotycznej w dialogu, szacunku i otwartoś...Więcej »
Wrocław włącza się do obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji 16 listopada. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego oraz wrocławskie organizacje pozarządowe przygotowały dla mieszkańców miasta serię wydarzeń poświęconych tematom tolerancji oraz przeciwdziałaniu stereotypom i dyskryminacji.   Harmonogram wydarzeń Międzynarodowy Dzień Tolerancji   16.11.2020, poniedziałek KONSULTACJE Z EKSPERTAMI - DYŻURY TELEFONICZNE Bartłomiej Ciążyński, Doradca Społeczny Prezydenta Wrocławia ...Więcej »
Wolontariusz (K/M) z językiem ukraińskim lub rosyjskim poszukiwany Szkoła Podstawowa nr 45 (Zespół Szkół nr 9) we Wrocławiu (Sępolno) pilnie poszukuje wolontariusza lub wolontariuszy (K/M) do wsparcia w nauce ucznia obcojęzycznego. Chłopiec jest uczniem klasy 4, pochodzi z Ukrainy i dopiero uczy się języka polskiego. Wyzwaniem jest dla niego rozumienie poleceń nauczycieli i treści lekcji, a nauka zdalna jest dodatkowym utrudnieniem, co prowadzi do coraz większych zaległości chłopca. Potrzebna...Więcej »
W czasach epidemii dostęp do informacji może być utrudniony, a pytania na temat legalizacji pobytu nie znikają.  Dlatego przygotowaliśmy dla was listę przydatnych oficjalnych źródeł, gdzie możecie zaczerpnąć wiele informacji na temat legalizacji pobytu i znaleźć odpowiedzi na pytania: www.przybysz.duw.pl – zintegrowany system obsługi cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, znajdziecie tutaj cały komplet informacji o wszystkich typach zezwoleń pobytowych i zezwoleniu o pracę, przed...Więcej »
Potrzeba wsparcia psychologicznego w okresie epidemii dotyczy także migrantów/ek. We Wrocławiu bezpłatną pomoc psychologiczną w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim można otrzymać od specjalistów/ek Centrum Zdrowia Psychicznego+. Na telefony ukraińsko- i rosyjskojęzycznych wrocławian/ek czeka specjalista/ka pod numerem: +48 663 222 260. Terminy dyżurów: Poniedziałek: 12:25-20:00 Wtorek: 8:00-15:00 Środa: 12:25-20:00 Czwartek: 8:00-15:00 Piątek: 8:00-15:00 Konsultacje psychologiczne w...Więcej »
Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kontrastu
Przewiń do góry