Menu Zamknij

Aktualności

Austriackie Federalne Ministerstwo Europy i Spraw Międzynarodowych ogłosiło nabór do 7 edycji corocznego Konkursu o Nagrodę Międzynarodową. Nagrodę otrzymają projekty charakteryzujące się innowacyjnością oraz skutecznością w oddziaływaniu projektu na rozwój dialogu międzykulturowego. W poprzednich edycjach konkursu nagroda dwa razy trafiła do Polski. W 2017 roku inicjatywa Chlebem i Solą otrzymała Nagrodę Miedzykulturową w kategorii MEDIA za projekt portalu informacyjnego www.uchodzcy.info a w ...Więcej »
Cześć! Znacie naszą ekipę WroMigrant? Tworzą ją Ganna, Paulina, Magdalena, Małgorzata i Albert. Pomaga nam także Maria. Współpracujemy też z Olga, która działa na rzecz społeczności ukraińskiej we Wrocławiu. Na co dzień udzielamy Wam porad prawnych i wsparcia informacyjnego: - telefonicznie: ☎️ +48 735 969 992 , +48 538 579 521 -mailowo:📧 wromigrant@wcrs.wroclaw.pl - na messengerze 📯 WroMigrant Od jutra będziemy zamieszczać także najczęściej zadawane przez Was pytania oraz udzielane przez na...Więcej »
Jeszcze dwa miesiące temu ciężko było wyobrazić sobie, że nauczanie na odległość stanie się codzienną praktyką. Tymczasem dzisiaj wiele organizacji pozarządowych nie tylko organizuje zajęcia online, ale uczy także, jak to robić. Małgorzata Kwella Z inicjatywą wsparcia w organizacji pracy zdalnej wyszło wiele wrocławskich organizacji pozarządowych. Udowadniają one, że zajęcia online wcale nie muszą być nudne i monotonne. Narzędzia do prowadzenia ciekawych i angażujących uczniów lekcji online p...Więcej »
Rusza projekt Pogotowia mediacyjne. Inicjatywa umożliwia mieszkańcom Wrocławia przeprowadzenie postępowania mediacyjnego online, w sytuacji gdy spotkanie osobiste stron z mediatorem jest z różnych względów niemożliwe. Stan epidemii to trudny czas dla nas wszystkich. W sytuacji konfliktu warto w pierwszej kolejności postawić na rozmowę, spotkać się i wspólnie zastanowić nad rozwiązaniem sporu. Do e-mediacji można przystąpić zarówno w ramach już toczących się postępowania, jak i w sytuacji, gd...Więcej »
Dzisiaj, 11 maja, ruszają zapisy do Klas przygotowawczych na rok szkolny 2020/2021. Jest to drugi nabór – pierwszy, przeprowadzony rok temu, zakończył się dużym sukcesem dzięki współpracy Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia z 7 wrocławskimi szkołami oraz wsparciu Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Do klasy przygotowawczej chodzą dzieci, które rozpoczynają naukę w polskiej szkole. Oferta jest kierowana do dzieci obcojęzycznych – w tym obcokrajowców oraz dzieci powracających...Więcej »
Okres pandemii przyniósł potrzebę przeformułowania dotychczasowych działań, także tych na rzecz dialogu międzykulturowego. Jak sobie w tej nowej sytuacji radzą organizacje pozarządowe? Jakie zajęcia online zaplanowali w najbliższym czasie? O tym i innych kwestiach porozmawiamy online w najbliższy piątek, 8 maja, w godz. 13.00-15.00 W spotkaniu udział wezmą  organizacje, które realizują działania w ramach konkursów dotacyjnych: 1) "Wsparcie dialogu międzykulturowego w szkołach i przedszkolach" ...Więcej »
Synagogę pamiętam jeszcze jako ruinę. Spoglądałem na nią często z okna klatki schodowej w kamienicy, w której mieszkał mój dziadek, a w której dziś znajduje się Mleczarnia na ulicy Włodkowica. W latach 80. i 90. przy każdej wizycie witał i żegnał nas na ten sam zaokienny krajobraz: smutny kasztanowiec, zaś w tle odarty z tynku, nadpalony front Synagogi z powybijanymi szybami. Albert Miściorak Nie pamiętam, aby dziadek opowiadał nam kiedyś o Synagodze. Było za to dużo opowieści o powstaniu wars...Więcej »
Kiedy kilka lat temu zastanawialiśmy się we Wrocławiu nad tym, jak zadbać o dzieci nie znające języka polskiego, a chodzące do wrocławskich szkół, pojawił się pomysł stworzenia klas przygotowawczych. W międzyczasie udało się we wrześniu 2019 roku otworzyć takie klasy w 7 wrocławskich szkołach. Była to najwyższa liczba w Polsce. Teraz przed tym pilotażem stanęło dodatkowe wyzwanie – nauka zdalnej języka polskiego jako obcego. Manuela Pliżga-Jonarska Do klas przygotowawczych przyszły dzieci i mł...Więcej »
W ostatni piątek obchodzona była 105. rocznica Rzezi Ormian, która upamiętnia ludobójstwo Ormian w latach 1915-1923 i jego ofiary. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest bardzo ważna dla wspólnoty Ormian i nas wszystkich. W Turcji budzi jednak wciąż kontrowersje. Małgorzata Kwella 24 kwietnia 1915 roku to data pierwszej masowej deportacji około 800 ormiańskich przywódców i intelektualistów ze Stambułu przeprowadzonej przez tureckie wojsko i policję. Był to też wstęp do eskalacji prześlado...Więcej »
Wrocławskie Centrum Zdrowia we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego oraz Urzędem Miasta Wrocławia uruchomiło nową infolinię pomocową w języku ukraińskim i rosyjskim. Mieszkańcy Wrocławia mogą teraz skorzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego nie tylko w języku polskim i angielskim, ale też w języku ukraińskim i rosyjskim. Wsparcie skierowane jest do osób w kryzysie związanym z epidemią wirusa COVID-19. Psycholog czeka na telefony ukraińsko- i rosyjskojęzycznych wrocławi...Więcej »
Jutro, 19 kwietnia, przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ze względu na pandemię, większa część akcji upamiętniających przeniosła się do internetu, prasy i radia. We Wrocławiu zaplanowano m.in. wykład w formie webinarium. Powstanie było największym zrywem Żydów podczas II wojny światowej i pierwszym powstaniem w getcie w okupowanej Europie. Po jego stłumieniu w maju 1943 roku naziści zrównali teren getta z ziemią (więcej o historii powstania przeczytasz tutaj). Symbole...Więcej »
Stan epidemii wpływa negatywnie na sytuację na rynku pracy w wielu krajach. Jak w kryzysie odnajdują się migranci, którzy żyją i pracują w Polsce?  Wpływ koronawirusa na wzrost bezrobocia widoczny jest już na przykładzie USA. Jak podaje portal Rzeczpospolita stopa bezrobocia w tym kraju wzrosła prawie czterokrotnie, a od połowy marca do początku kwietnia, aż 17 mln obywateli Ameryki wystąpiło o zasiłek dla bezrobotnych. Tak wysoki wzrost bezrobocia wynika według Andrzeja Kubasiaka - wicedyrekto...Więcej »
Przewiń do góry