Menu Zamknij

Aktualności

“Prawo do obywatelstwa jest jednym z fundamentalnych praw człowieka zagwarantowanych przez Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Mimo to, bezpaństwowość nadal pozostaje globalnym problemem, a liczba osób żyjących bez obywatelstwa przekracza 10 milionów.” Jak wygląda sytuacja bezpaństwowców w Polsce?   Małgorzata Kwella Kwestia bezpaństwowości z uwagi na nieznaczne w skali kraju rozmiary, bywa często bagatelizowana. Największą liczbę bezpaństwowców stanowią dzieci, które w świetle prawa nie mog...Więcej »
Akademia Talentów i Uzdolnień działająca w ramach Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza dzieci obcojęzyczne na wakacyjne zajęcia online. Będzie to okazja do doskonalenia posługiwania się językiem polskim. Zajęcia polecane są szczególnie tym dzieciom, które nie mogą się wybrać w dalszą podróż lub mają do zagospodarowania dużo wolnego czasu. W ramach zajęć zorganizowane zostaną wirtualne spacery prowadzone przez nauczycieli języka polskiego i historii. Uczestnicy będą mieli okazję od...Więcej »
Migranci mieszkają nie tylko w dużych miastach, a ich wkład w rozwój regionu to nie tylko praca. Dlatego cieszy bardzo, że Pomorze opracowało narzędzie, które ma sprawić, aby osoby z innych krajów poczuły się tutaj jak u siebie - nie tylko w wielkich miastach. Jest nim Standard Minimum w Integracji (SMI) - dokument określający zadania dla poszczególnych instytucji i organizacji w regionie pomorskim.  Albert Miściorak Głównym celem SMI jest stworzenie takiego systemu działań, dzięki któremu mig...Więcej »
 Zgodnie z definicją zawartą w Konwencji Dotyczącej Statusu Uchodźców z 1951 r. (zwaną również Konwencją Genewską) uchodźcą jest osoba, która przebywa poza krajem swego pochodzenia oraz posiada uzasadnioną obawę przed prześladowaniem w tym kraju ze względu na rasę, religię, narodowość, poglądy polityczne lub przynależność do określonej grupy społecznej.  W świetle przepisów konwencji prześladowanie należy rozumieć jako szkodę lub krzywdę, która została wyrządzona przez państwo czy też jego orga...Więcej »
Austriackie Federalne Ministerstwo Europy i Spraw Międzynarodowych ogłosiło nabór do 7 edycji corocznego Konkursu o Nagrodę Międzynarodową. Nagrodę otrzymają projekty charakteryzujące się innowacyjnością oraz skutecznością w oddziaływaniu projektu na rozwój dialogu międzykulturowego. W poprzednich edycjach konkursu nagroda dwa razy trafiła do Polski. W 2017 roku inicjatywa Chlebem i Solą otrzymała Nagrodę Miedzykulturową w kategorii MEDIA za projekt portalu informacyjnego www.uchodzcy.info a w ...Więcej »
Cześć! Znacie naszą ekipę WroMigrant? Tworzą ją Ganna, Paulina, Magdalena, Małgorzata i Albert. Pomaga nam także Maria. Współpracujemy też z Olga, która działa na rzecz społeczności ukraińskiej we Wrocławiu. Na co dzień udzielamy Wam porad prawnych i wsparcia informacyjnego: - telefonicznie: ☎️ +48 735 969 992 , +48 538 579 521 -mailowo:📧 wromigrant@wcrs.wroclaw.pl - na messengerze 📯 WroMigrant Od jutra będziemy zamieszczać także najczęściej zadawane przez Was pytania oraz udzielane przez na...Więcej »
Jeszcze dwa miesiące temu ciężko było wyobrazić sobie, że nauczanie na odległość stanie się codzienną praktyką. Tymczasem dzisiaj wiele organizacji pozarządowych nie tylko organizuje zajęcia online, ale uczy także, jak to robić. Małgorzata Kwella Z inicjatywą wsparcia w organizacji pracy zdalnej wyszło wiele wrocławskich organizacji pozarządowych. Udowadniają one, że zajęcia online wcale nie muszą być nudne i monotonne. Narzędzia do prowadzenia ciekawych i angażujących uczniów lekcji online p...Więcej »
Rusza projekt Pogotowia mediacyjne. Inicjatywa umożliwia mieszkańcom Wrocławia przeprowadzenie postępowania mediacyjnego online, w sytuacji gdy spotkanie osobiste stron z mediatorem jest z różnych względów niemożliwe. Stan epidemii to trudny czas dla nas wszystkich. W sytuacji konfliktu warto w pierwszej kolejności postawić na rozmowę, spotkać się i wspólnie zastanowić nad rozwiązaniem sporu. Do e-mediacji można przystąpić zarówno w ramach już toczących się postępowania, jak i w sytuacji, gd...Więcej »
Dzisiaj, 11 maja, ruszają zapisy do Klas przygotowawczych na rok szkolny 2020/2021. Jest to drugi nabór – pierwszy, przeprowadzony rok temu, zakończył się dużym sukcesem dzięki współpracy Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia z 7 wrocławskimi szkołami oraz wsparciu Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Do klasy przygotowawczej chodzą dzieci, które rozpoczynają naukę w polskiej szkole. Oferta jest kierowana do dzieci obcojęzycznych – w tym obcokrajowców oraz dzieci powracających...Więcej »
Okres pandemii przyniósł potrzebę przeformułowania dotychczasowych działań, także tych na rzecz dialogu międzykulturowego. Jak sobie w tej nowej sytuacji radzą organizacje pozarządowe? Jakie zajęcia online zaplanowali w najbliższym czasie? O tym i innych kwestiach porozmawiamy online w najbliższy piątek, 8 maja, w godz. 13.00-15.00 W spotkaniu udział wezmą  organizacje, które realizują działania w ramach konkursów dotacyjnych: 1) "Wsparcie dialogu międzykulturowego w szkołach i przedszkolach" ...Więcej »
Synagogę pamiętam jeszcze jako ruinę. Spoglądałem na nią często z okna klatki schodowej w kamienicy, w której mieszkał mój dziadek, a w której dziś znajduje się Mleczarnia na ulicy Włodkowica. W latach 80. i 90. przy każdej wizycie witał i żegnał nas na ten sam zaokienny krajobraz: smutny kasztanowiec, zaś w tle odarty z tynku, nadpalony front Synagogi z powybijanymi szybami. Albert Miściorak Nie pamiętam, aby dziadek opowiadał nam kiedyś o Synagodze. Było za to dużo opowieści o powstaniu wars...Więcej »
Kiedy kilka lat temu zastanawialiśmy się we Wrocławiu nad tym, jak zadbać o dzieci nie znające języka polskiego, a chodzące do wrocławskich szkół, pojawił się pomysł stworzenia klas przygotowawczych. W międzyczasie udało się we wrześniu 2019 roku otworzyć takie klasy w 7 wrocławskich szkołach. Była to najwyższa liczba w Polsce. Teraz przed tym pilotażem stanęło dodatkowe wyzwanie – nauka zdalnej języka polskiego jako obcego. Manuela Pliżga-Jonarska Do klas przygotowawczych przyszły dzieci i mł...Więcej »
Przewiń do góry