Menu Zamknij

77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Jutro, 19 kwietnia, przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ze względu na pandemię, większa część akcji upamiętniających przeniosła się do internetu, prasy i radia. We Wrocławiu zaplanowano m.in. wykład w formie webinarium.

Powstanie było największym zrywem Żydów podczas II wojny światowej i pierwszym powstaniem w getcie w okupowanej Europie. Po jego stłumieniu w maju 1943 roku naziści zrównali teren getta z ziemią (więcej o historii powstania przeczytasz tutaj).

Symbolem pamięci o powstaniu stał się żonkil. Dlaczego? Pomysł stworzenia symbolu narodził się w 2013 r. podczas otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, które zbiegło się z 70. rocznicą powstania w getcie. Pomysłodawczyni, Ewa Budek z muzeum POLIN, sięgnęła do historii przywołanej przez Hannę Krall w książce „Zdążyć przed Panem Bogiem”, w której Marek Edelman co roku otrzymywał żółte kwiaty od anonimowej osoby. W kolejne rocznice powstania Edelman przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd towarzyszom broni i złożyć kwiaty. Często były to żonkile. W ten sposób symbolem pamięci o powstaniu stał się właśnie ten kwiat.

W ubiegłych latach we Wrocławiu w tym dniu składane były wieńce przy pomniku Bohaterów Getta oraz organizowano pokazy filmów dokumentalnych. W tym roku, z uwagi na pandemię, wydarzenia upamiętniające przeniesiono do internetu. Fundacja Bente Kahan zorganizowała wykład dr Katarzyny Person  Miasto i powstanie/77. rocznica powstania w getcie, który w formie webinaru odbędzie się 20 kwietnia 2020 r. o godzinie 18:00. 

Dzień powstania możecie upamiętnić w domu, m.in. poprzez dodanie nakładki na zdjęcie profilowe.

#ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile

Przewiń do góry