Menu Zamknij

30-lecie Konwencji o prawach dziecka we Wrocławiu

Trzydzieści lat temu światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie, przyjmując Konwencję o prawach dziecka.

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, zostały przyznane takie same prawa – prawa dziecka. Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw.

Konwencja o prawach dziecka została uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, zaś przez Polskę ratyfikowana w 1991 roku.

 Od czasu powstania dokument pomógł zmienić życie dzieci na całym świecie.  Niestety nadal nie każde dziecko może w pełni cieszyć się dzieciństwem. Wciąż zbyt wielu najmłodszych pozbawionych jest prawa do zdrowego i bezpiecznego życia.  Przywódcy państw, przedstawiciele biznesu oraz społeczność międzynarodowa powinni wypełniać złożone zobowiązania i podejmować kolejne działania na rzecz realizacji praw dziecka. Muszą zapewnić każdemu dziecku przestrzeganie każdego prawa.

Te istotne kwestie zostaną przypomniane podczas obchodów 30-tej rocznicy Konwencji o prawach dziecka, które odbędą się już w tę środę,  20 listopada (środa). We Wrocławiu organizacje pozarządowe oraz instytucje miejskie zaplanowały na ten dzień wiele wydarzeń towarzyszących: konferencję, quizy, gry i zabawy czy warsztaty kulinarne oraz prezentację materiałów edukacyjnych.

My natomiast zapraszamy nieodpłatną pomoc prawna w zalegalizowaniu pobytu dziecka. Nasz konsultant prawny Patryk Gutierrez będzie przyjmował w pokoju 219  w godzinach od 10:00 do 16:00 w siedzibie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego (pl. Dominikański 6).

Patryk Gutierrez był w latach 2018-2019 inspektorem wojewódzkim ds. cudzoziemców. Posiada doświadczenie z zakresu legalizacji pobytu dzieci w Polsce, nawet sytuacji gdy przebywają one nielegalnie.

Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejszy kontakt:
e-mail: patryk.gutierrez@wcrs.wroclaw.pl
telefon: 71 77 24 950

Materiały graficzne: Fundacja Go’N’Act

Źródło (opis): UNICEF

Więcej informacji znajdziecie w poniższych linkach.

Wydarzenia:

https://www.facebook.com/DzieciomDziecinstwo

https://www.radiorodzina.pl/audycje/30-lecie-konwencji-praw-dziecka/?fbclid=IwAR2-tfYRB9lDYRo8JZYcKHIl1AVZ8DZBaUaSJSGBItbi_dPNIw2rTLy1ukk

 

Przewiń do góry